Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepłe bułeczki prosto z muzeum

boa
boa
Każdy będzie mógł zagnieść ciasto i upiec apetyczne kajzerki. To pomysł na muzeum piekarnictwa, które być może już za pół roku zacznie działać na Pradze Północ.

– Miesiąc temu poznałem prażanina, piekarza z 50-letnim stażem, który zbiera eksponaty związane z jego zawodem. Długo rozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że trzeba ocalić to dziedzictwo od zapomnienia – opowiada Jacek Wachowicz, radny dzielnicy i szef Towarzystwa Przyjaciół Pragi (TPP).

– W Warszawie brakuje takiego muzeum, a ja zgromadziłem mnóstwo interesujących przedmiotów: dyplomy cechowe z XIX w., stare maszyny czy ogromną dzieżę do ręcznego wyrabiania ciasta – wylicza Marian Pozorek, właściciel pokaźnej kolekcji.

Wytypowano już nawet miejsce, gdzie mógłby powstać piekarniczy skansen. – Mamy na oku XIX-wieczny budynek przy ul. Stolarskiej 2/4. Wzniesiony z czerwonej cegły, z charakterystycznymi, widocznymi z daleka kominami – mówi MM-ce Jacek Wachowicz.

Muzeum Piekarnictwa w... piekarni

– Od stycznia obiekt będzie do zagospodarowania. Jest idealny, bo mieści się tam teraz piekarnia. Chcielibyśmy zachować linię produkcyjną, by każdy, kto odwiedzi muzeum, mógł samodzielnie upiec bułkę. Trochę jak w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu – tłumaczy szef TPP.

W Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami dla Pragi Północ udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że od nowego roku obecny najemca faktycznie rezygnuje z lokalu. To oznacza, że dzielnica może przeznaczyć budynek na inne cele.

– Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z władzami Pragi Północ. Dzielnica obiecała, że poszuka pieniędzy. Poza tym będę namawiać do współpracy sponsorów. Myślę, że muzeum otworzy swoje podwoje za pół roku – zapewnia Wachowicz.

Akcję wspiera także Cech Piekarzy w Warszawie. – To wspaniała inicjatywa. Muzea piekarnictwa można policzyć na palcach jednej ręki. W Polsce są zaledwie trzy – wyjaśnia Maria Markiewicz-Bubak z cechu.

Kustoszem skansenu ma zostać Marian Pozorek. – Nie wyobrażam sobie, by ktoś inny mógł zająć to miejsce. On ocala nasze rzemiosło od zapomnienia. Jeździ po całym kraju i zbiera cenne pamiątki. To wspaniały człowiek, drugiego takiego nie ma! – podkreśla Maria Markiewicz-Bubak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto