Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Rotundą? Nowe informacje w sprawie budowy

Redakcja
Co dalej z Rotundą? Nowe informacje w sprawie budowy
Co dalej z Rotundą? Nowe informacje w sprawie budowy Szymon Starnawski
Stołeczny Konserwator Zabytków wstrzymał rozbiórkę Rotundy. Teraz spotkali się z nim przedstawiciele inwestora – Banku PKO. Są nowe informacje w sprawie inwestycji.

Stołeczny Konserwator Zabytków wstrzymał rozbiórkę Rotundy 16 marca 2017. Wszystko ze względu na to, co „odsłoniło się” w czasie prac. Zdaniem ratusza ukazała się pierwotna konstrukcja, która pochodzi jeszcze z lat 60. Wcześniej myślano – co potwierdzały dokumenty – że cała Rotunda została odbudowana po wybuchu w 1979 roku. Okazuje się, że jest inaczej. W związku z tym konserwator chce przyjrzeć się budowli.

- Wstrzymaliśmy prace. Wojewódzki konserwator ma dwa tygodnie na wpisanie Rotundy do rejestru zabytków. Niezależnie od tej decyzji chcielibyśmy razem z projektantami zastanowić się, w jaki sposób uratować to, co w Rotundzie jest cenne – tłumaczy Michał Krasucki, p. o. Stołecznego Konserwatora Zabytków, który skierował pismo o ochronę budynku.

Robotnicy wstrzymali działania. W tej chwili przy rondzie Dmowskiego stoi szkielet słynnej konstrukcji. Sprawę komentuje bank PKO BP, który jest inicjatorem przebudowy Rotundy. - Dziś (21.03 – red.) między Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Bankiem doszło do spotkania dotyczącego inwestycji budynku Rotundy. Strony ustaliły, że przeanalizują możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji. Po przeprowadzeniu analiz przez Bank i Konserwatora odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie – tłumaczy Maciej Wyszoczarski, dyrektor Pionu Sieci i Operacji w PKO Banku.

Dowiadujemy się również, że rewitalizacja budynku ma charakter kompleksowy. Bank podkreśla, że zachowana zostanie charakterystyczny kształt budynku oraz jego modernistyczne elementy.

- Bank realizując rewitalizację Rotundy od początku współpracował zarówno z przedstawicielami organizacji architektów, władz lokalnych i samorządowych, firm badawczych oraz mieszkańcami Warszawy. Na każdym etapie projektu prowadził otwartą komunikację. Wszelkie formalności ze strony PKO Banku Polskiego zostały dotrzymane – tłumaczy Wyszoczarski.

Czy to oznacza, że budowa zostanie wstrzymana a inwestor zamierza chronić Rotundę w inny sposób? Wszystko rozstrzygnie się po przeprowadzeniu analiz. Wydaje się jednak, że PKO i Stołeczny Konserwator Zabytków będą wspólnie działać przy tym projekcie. Oznacza to, że budowa prawdopodobnie się przeciągnie i szkielet Rotundy będzie straszył przez długi czas. Kluczowe będzie też zdanie nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Barbara Jezierska podała się do dymisja, a warto pamiętać że była przeciwna wpisaniu Rotundy do rejestru.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto