Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co, gdzie i za ile w łódzkim zoo

Tomasz Spodenkiewicz

1. Lew azjatycki jest najrzadziej występującym na świecie gatunkiem w łódzkim zoo. W zwierzyńcu przebywają obecnie trzy lwy: Luna, partnerka niedawno padłego Bruna, jego syn Oleś i Aisza.

2. Krokodyl nilowy jest najstarszym mieszkańcem łódzkiego zoo - liczy 47 lat. Do Łodzi trafił 1997 r. uratowany z powodzi w opolskim ogrodzie.

3. Bażant wietnamski to niezwykle rzadki gatunek ptaka. Na świecie jest ich nie więcej niż 500 osobników, z których łodzianie mogą oglądać aż 5.

4. Słonice India i Magda to najdłużej mieszkające w Łodzi zwierzęta - przybyły do naszego miasta w 1963 r. Pod koniec lat 80. wyłamały mur swojego wybiegu i wydostały się na alejkę, wywołując panikę wśród zwiedzających.

5. Tygrysy amurskie to nie lada gratka dla gości odwiedzających łódzki ogród. Ich populację szacuje się na świecie raptem na 600 osobników. Mimo protestów europejskich organizacji zoologicznych Amerykanie krzyżują je z innymi gatunkami tygrysów, a nawet z lwami.

6. Pończoszniki z San Francisco to jeden z najrzadziej spotykanych gatunków węży na świecie. Do niedawna w Łodzi przebywało ich 5, ale w marcu na świat przyszło kolejne 5. Będzie je można obejrzeć na początku wakacji.

7. Kraska występuje w Europie dość powszechnie, ale w Polsce widzieli ją nieliczni. Na wschodnich rubieżach kraju mieszka jedynie kilkanaście par tego gatunku, a z polskich ogrodów zoologicznych, oprócz łódzkiego, posiada je tylko ZOO w Poznaniu.

8. Młode tamaryny białoczube są jednymi z nielicznych "maluchów" w zoo, które przebywają na ekspozycji. W sąsiednim pomieszczeniu można obejrzeć również niedawno urodzone.

9. Koń Przewalskiego wyginął w warunkach naturalnych w latach 70. ubiegłego wieku. Gatunek przetrwał dzięki ośrodkom introdukcyjnym i ogrodom zoologicznym. Na świecie jest obecnie ok. 1000 koni Przewalskiego.

10. Żyrafy ze względu na swoją budowę są jednymi z najciekawszych zwierząt w zoo. Niedawno po raz pierwszy pojawił się na wybiegu młodziutki Usmy, sierota po padłej w ubiegłym roku Arance.

11. Kazuary hełmiaste to zoologiczny ewenement. Samce tego gatunku ważą od 30 do 50 kg i są znacznie mniejsze od samic, których waga może dochodzić nawet do 80 kg.

Informacje ogólne

Adres - 93-303 Łódź, ul. Konstantynowska 8/10, tel. 632 75 79, strona internetowa: www.zoo.lodz.pl;

obszar - 16,4 ha;

liczba zwierząt - 2696;

liczba gatunków - 355;

liczba pracowników ogrodu – 120;

godziny otwarcia - lato: 9-19, wiosna i jesień 9-18, zima 9-15.30 (uwaga! kasy są zamykane godzinę wcześniej);

ceny biletów - 8 zł normalny, 4 zł ulgowy;

punkty gastronomiczne - rozmieszczone są w 3 miejscach: przy głównym wejściu, na placu zabaw i obok minizoo.

Place zabaw znajdują się w dwóch miejscach: 100 m w lewo od głównego wejścia oraz przy wybiegu żyraf.

W minizoo najmłodsi mogą nakarmić zwierzęta. Żywność można kupić od pracowników ogrodu

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto