Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co łączy Biskupa Chrystiana z Grudziądzem? [część 2]

Redakcja
Materiały po sesyjne
Materiały po sesyjne Monika Skowrońska
Daj sobie szansę. Poznaj historię Grudziadza.

W poprzednim tekście pod tym samym tytułem zapowiadałem, że będę przybliżał słowa , treści i fragmenty wystąpień na obu Sesjach Naukowych, które się odbyły w naszym mieście pod wspólnym tytułem „Grudziądz Miastem Chrystiana". Czynię to z wielką przyjemnością, gdyż właśnie miedzy innymi one utwierdziły moje przekonania, że mogę żyć, pracować w miejscu, które już 791 lat temu wpisało się na mapy Europy. Mogę pisać o nim i Apostole Europy jakim był Biskup Chrystian.
Na I Sesji Naukowej „Grudziądz Miastem Chrystiana" , która się odbyła w dniu 18 października 1997 roku wygłosił swój odczyt ks. dr Mirosław Mróz. Jego odczyt zatytułowany był „Miejsce kościoła w kulturze lokalnej w świetle dziejów Biskupa Chrystiana". Chciałbym jednocześnie dla uzupełnienia informacji dodać, że w chwili obecne ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Toruńskiej w Toruniu i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Temat tego odczytu był bardzo frapujący bo nie tylko przybliżał nam wiedzę i rolę jaką odegrał Biskup Chrystian w dziele misyjnym ostatniego pogańskiego plemienia w Europie, ale i rangi ewangelizacji jako działalności cywilizacyjno- kulturotwórczej chrześcijaństwa. Przytaczając słowa Jana Pawła II wygłoszone 2 czerwca 1980 roku w UNESCO „ ... mam nie tylko na myśli wszystkie te dzieła kultury, w jakich w przeciągu dwu tysięcy lat wyrażał człowiek, który przyjął Chrystusa i Ewangelie, (...) Mam na myśli nade wszystko ów fundamentalny związek Ewangelii, czyli orędzia Chrystusa i Kościoła z człowiekiem w samym jego człowieczeństwem. Ten bowiem związek jest kulturotwórczy od samych podstaw. Ażeby tworzyć kulturę, trzeba do końca i integralnie widzieć człowieka jako szczególną, samoistną wartość, jako podmiot związany z osobową transcendencją. Trzeba tego człowieka afirmować dla niego samego, (...) Trzeba tego człowieka miłować po prostu dla tego, że jest człowiekiem- trzeba wymagać dla niego miłości ze względu na szczególną godność, jaką posiada ... ". Rozwijając tę myśl Papieża przybliża nam działalność bp. Chrystiana, jego kulturotwórczej działalności dla rozwoju duchowego nawróconych Prusów.

Ks. prof. uświadomił nam na przykładzie bp. Chrystiana, jego misji i dzieła, sprawę jak ten proces przebiegał na ziemiach pruskich.

Przypominając jednocześnie, że „ ... Nie należy zapominać o chrystianowym sposobie nawracania pogan bez oręża i miecza, jedynie siłą przykładu słowa i życia ... " .Zwracał jednocześnie uwagę „ ... iż bp Chrystian, jest bezsprzecznie prawowitym reprezentantem cysterskiej duchowości, nie jako przekraczał ją. Sam fakt posiadania ducha misyjnego, pragnienie głoszenia słowa Bożego, a także owo „ czucie" miasta, które można zobaczyć przy kształtowaniu się miejskich grodów, naszego Grudziądza czy Zantyru (...) uświadamia sobie potrzebę działalności apostolskiej w nowym stylu , docenia rolę słowa i nauki, przekazywania wiary w ośrodkach miejskich, a tym samym kształtowania ich mieszkańców..." . Bp. Chrystian zmuszony był, wyjść daleko poza reguły swego zakonu, stanął przed wyzwaniami , które wymagały godzenia ewangelii Chrystusowej z nową rzeczywistością. Wiedział dobrze, że w tej sytuacji, oprócz swych pragnień, wierności regule zakonnej, jest potrzeba daleko idących działań.
„ ...Jeżeli w tej kulturowej przestrzeni można sobie wyobrazić chrystianowy Grudziądz, To był on bardziej klasztorem, niż pełnym miastem, pozwalającym z jednej strony poświęcić się owemu tradycyjnemu kontemplatywnemu stylowi życia, a jednocześnie spełniał wymagania, jakie stawiało przed misjonarzami praktykowanie wędrownego kaznodziejstwa ... „W całym tekście ks. prof. napotkacie wiele odniesień do naszego miasta i roli jaką odgrywało w tamtych odległych czasach. Roli i funkcji „ ... Nie możemy zapomnieć, iż po zniszczeniu przez Krzyżaków w 1236 roku właściwej katedry misyjnego biskupa pruskiego w Pomezanii w Zantyrze (Sąciszu,dziś Biała Góra), kościół św. Mikołaja w Grudziądzu pełnił rolę Chrystianowej prokatedry ... „ .Ponadto Grudziądz „ ...był przez pewien czas , jeszcze po śmierci Chrystiana , domeną biskupią i posiadłością arcybiskupa Prus, Inflant i Estonii Alberta Suerbeera oraz rezydencją biskupa pomezańskiego dominikanina Ernesta z Torgawy, w pewnym sensie odgrywał rolę stołeczną, a trudno to sobie wyobrazić bez jego kulturowego przewodnictwa. Historycznie poświadcza to także „zjazd grudziądzki" z 22 grudnia 1255 roku, kiedy to trzej biskupi: pomezański, chełmiński i warmiński , dokonuje unormowania stanu posiadania swoich diecezji. Wszystko to dzieje się w Grudziądzu dzięki wcześniejszym poczynaniom bpa Chrystiana, który nadał naszemu miastu rolę priorytetowa na Ziemi Chełmińskiej ... „.W przytoczonych przeze mnie fragmentach odczytu, jaki wygłosił na sesji ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz, mowa jest o Grudziądzu i roli jaką odegrał w misyjnym dziele Biskupa Chrystiana. Jego prawdo podobnej roli, w tworzeniu szkół klasztornych w miastach dla pruskich neofitów, przyszłych misjonarzy i laików-konwersów.

Jedynie czytając pełen tekst wygłoszony na sesji można w pełni się przekonać co na ten temat myśli, sądzi i uważa sam autor.Koniecznie opierajmy swą wiedzę na autorytetach. Ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz jest nim bez wątpienia.
Wiesław Hawełko 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto