Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się stało z Placem Zbawiciela? Jedno z najmodniejszych miejsc stolicy wygląda dziś fatalnie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Plac Zbawiciela, czy też znany w potocznej w mowie miejskiej jako "Zbawix", to nadal jedno z najpopularniejszych miejsc w Warszawie. Moda na to miejsce wynika w dużej mierze z lokali gastronomicznych w tym rejonie. Ale jakie odczucia estetyczne wzbudza ta lokalizacja? Podobnie jak prześwietlana niedawno ulica Chmielna - moim zdaniem mocno mieszane. Czy jest szansa na metamorfozę?

Niestety kamienice znajdujące się przy Placu Zbawiciela nie olśniewają, a raczej wzbudzają mieszane uczucia. Szczególnie zwracają uwagę te pod adresem ul. Plac Zbawiciela 5 (budynek wspólnotowy) oraz Marszałkowska 41. Temat drugiego z nich podejmowaliśmy kilkukrotnie. Kilka miesięcy temu został odmalowany i wystawiony na sprzedaż. Teraz cały pomazany jest graffiti, ale jak wyjaśnia dzielnica - nie może już go oczyścić... bo został sprzedany. Cena wyniosła blisko 19 milionów złotych.

Co się stało z Placem Zbawiciela? Jedno z najmodniejszych mi...

W kontekście Placu Zbawiciela 5 także słyszymy, że dzielnica nic nie może zrobić. - Zwróciliśmy uwagę zarządcy na stan elewacji. Wspólnoty w miarę możliwości finansowych i podejmowanych uchwał decydują o remontach, naprawach i czyszczeniu elewacji - przekazuje nam Paweł Siedlecki, rzecznik dzielnicy. Zwracają jednak uwagę zabudowane częściowo podcienie. Szkoda, bo mają sporą wartość historyczną, a zabudowane wyglądają mało estetycznie.

Zwłaszcza bulwersujący jest temat podcieni od strony ulicy Nowowiejskiej. Konserwator Zabytków nakazał wstrzymanie prac restauracji Heritage Shop & Wine. Mimo to realizowane są tam nielegalne prace ograniczające dostęp do podcieni i zawłaszczające je dla Heritage. Mimo przesłanych przez nas pytań, nie otrzymaliśmy odpowiedzi dlaczego prowadzone są tam prace. Zwraca uwagę, że przy Placu Zbawiciela panuje dość spory bałagan. Niestety wiele lokali gastronomicznych, otwarty do późna, generuje mnóstwo śmieci. Użytkownicy lokali nie zawsze dbają o ich odpowiednią utylizację, a swoje dokładają wygrzebujące śmieci z koszy ptaki - które czują jedzenie.

Szymon Starnawski

Trwa także remont Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie

Jego odrestaurowanie i remont kamienicy przy Marszałkowskiej 41 mogą odmienić perspektywę postrzegania placu. Ale czy to wystarczy? Może jednak należy zmienić cały charakter tego modnego miejsca. Najpierw pytamy o plany Zarząd Dróg Miejskich. - O takich zadaniach inwestycyjnych nie decyduje ZDM, tylko radni. Jeżeli podejmą decyzję o tym, by ZDM przygotowywał taką przebudowę, to oczywiście się tego podejmiemy - tłumaczy Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Dodaje nawet, że w tej chwili są w centrum ważniejsze inwestycje w poprawę przestrzeni publicznej. - Projektujemy całkowitą metamorfozę Al. Jerozolimskich i Kruczej. Przygotowujemy się też do przebudowy całego kwartału wokół ul. Zgoda i Złotej. To wszystko są miejsca które wymagają pilnej rewitalizacji – plac Zbawiciela w porównaniu do nich jest przestrzenią funkcjonującą prawidłowo i nie wymaga pilnej przebudowy - słyszymy.

Szymon Starnawski

Swój pomysł na Plac Zbawiciela i Marszałkowską przedstawili aktywiści

"Proponujemy przekształcenie całego odcinka Marszałkowskiej między placem Unii Lubelskiej, a placem Konstytucji w wielką strefę pieszo – rowerową. Odzyskaną przestrzeń oddamy ludziom – warszawiakom i turystom. Restauracje i bary będą mogły wystawić na jezdnię stoliki; pojawią się foodtrucki. Przy stolikach będzie można nie tylko jeść i spotykać się ze znajomymi, ale także pracować zdalnie" - proponowało Miasto Jest Nasze w 2021 roku.

Miasto Jest Nasze

Faktycznie dziś jest tam ciasno. Tramwaje, samochody, rowery i piesi w tej przestrzeni to zbyt wiele. Przedwojenne zdjęcia pokazują, że teren był znacznie bardziej zazieleniony. Być może pozbycie się jezdni, przepuszczenie tramwajów i stworzenie strefy pieszo-rowerowej odmieniłoby to miejsce? Miasto deklaruje politykę zniechęcania wjazdu samochodem do centrum, ale ten rejon wcale nie sprawia takiego wrażenia, a przecież obok jest gigantyczny Plac Konstytucji. To także przestrzeń, którą warto przegospodarować.

Po wojnie zabudowę Placu Zbawiciela próbowano wzorować na Piazza della Republicca w Rzymie. To też jednak nie do końca wyszło. W Rzymie zresztą nie brakuje w centrum miejsc oddanych praktycznie na wyłączność pieszym. To zwiększa ich atrakcyjność turystyczną. Dodajmy, że w tym miejscu latem i tak jeden pas jezdni jest zabierany na powiększenie przestrzeni dla ogródków. Uważam, że "Zbawix" jest do przebudowy albo sporych zmian. Powinno być tam znacznie czyściej i przyjaźniej dla pieszych czy rowerzystów. Żeby usunąć auta potrzeba jest jednak dobra obwodnica Śródmieścia, bo okolica skomunikowana transportem publicznym jest bardzo dobrze.

nieznany
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto