Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa? Wyjaśniamy!

red.
Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa? Wyjaśniamy!
Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa? Wyjaśniamy! pixabay.com
Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa? Na obie choroby cierpi polski himalaista, Tomasz Mackiewicz. Pierwsze z nich to ostre zapalenie spojówek i nabłonka rogówki wywołane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, druga - zespół chorobowy spowodowany brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach.

Z obiema chorobami zmaga się polski himalaista, Tomasz Mackiewicz, który - jeśli wierzyć doniesieniom - w czwartek jako pierwszy Polak w historii zdobył Nanga Parbat zimą: Tomasz Mackiewicz zdobył Nanga Parbat! Trwa walka o życie zaginionego himalaisty

Co to jest ślepota śnieżna?

To oparzenie spojówki i rogówki, wywołane promieniowaniem ultrafioletowym UV-B, które jest coraz bardziej intensywne, im wyżej jesteśmy. To dlatego himalaiści noszą okulary z silnym filtrem UV.

Objawy ślepoty śnieżnej to ból oczu, który nasila się przy każdym ich poruszeniu i powoduje kurczenie powiek, światłowstręt i ból głowy. To choroba odwracalna - trzeba zapewnić danej osobie odpoczynek w ciemnym pomieszczeniu, czyli ochronę przed światłem oraz opatrunek na oczy. Warto stosować zimne okłady i przemywać oczy wodą. Stosowane są również leki przeciwbólowe, a także krople rozszerzające źrenice.

Co to choroba wysokościowa?

Z reguły pojawia się na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być za mała na potrzeby organizmu człowieka. U osób wyjątkowo wrażliwych i niezaaklimatyzowanych pierwsze objawy mogą pojawić się już na wysokości około 1500 m n.p.m. Z reguły pierwszymi objawami są ból głowy, nudności, wymioty. Często także osłabienie, brak apetytu, zawroty głowy, problemy z zaśnięciem.

Ponadto następuje utrata szeregu podstawowych funkcji organizmu, m.in. pogorszenie zdolności do rozmnażania (powyżej około 4500 m n.p.m.), utrata wagi (nawet do 1 kilograma tygodniowo), niedająca się skompensować prawidłowym odżywianiem. Zwiększa się liczba erytrocytów we krwi co powoduje jej zagęszczenie, a stosowanie dużych dawek aspiryny w celu jej rozrzedzenia może spowodować owrzodzenie układu pokarmowego.

Klasycznymi objawami ostrego stanu są obrzęk płuc i obrzęk mózgu. W przypadku braku interwencji lekarskiej, a zwłaszcza nieprzetransportowania chorego w niżej położone rejony, może nastąpić zgon.

Zobacz też:
*Tomasz Mackiewicz nie żyje? Przyjaciel Elizabeth Revol: "Nie ma już żadnej nadziei"
* Zbiórka na Tomasza Mackiewicza. Uważajcie, oszuści próbują zarobić na tragedii!
* Tomasz Mackiewicz zdobył Nanga Parbat! Trwa walka o życie zaginionego himalaisty
* Co to jest ślepota śnieżna? Co to choroba wysokościowa? Wyjaśniamy


od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto