Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wiesz o historii pizzy i makaronu? W sierpniu ruszają wykłady o symbolach włoskiej kuchni

Maciej Rzeźniczak
Fot. Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne
Dziś makaron i pizza to potrawy, których spróbujemy w ogromnej liczbie interpretacji -- od ulicznych dań za dolara, po wykwintne propozycje drogich restauracji. Przez tak dużą dostępność, najczęściej nie zastanawiamy jaka właściwie jest ich historia i dlaczego kuchnia śródziemnomorska osiągnęła taki sukces. Odpowiedzi będzie można poszukać podczas wykładów o włoskiej kuchni, na które w sierpniu i wrześniu zaprasza Centrum Interpretacji Zabytku.

Próbując kuchni z różnych stron świata często nie zdajemy sobie sprawy, jak historia wiąże się z powstaniem konkretnego dania. O jednych z najpopularniejszych obecnie posiłków, czyli pizzy i makaronie, będziemy mogli dowiedzieć się więcej podczas wykładów, które organizowane są w sierpniu i wrześniu w Centrum Interpretacji Zabytku.

Pizza, w swoich wielu wariantach, posiada naprawdę bogatą historię, sięgającą kilkuset lat. Oczywiście najbardziej znanym epizodem w dziejach tego włoskiego dania jest ten z 1889 r., gdy  kucharz Raffaelo Esposito zadedykował Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Były to: alla mastunicola, marinara oraz wersję z mozzarellą, która najbardziej posmakowała królowej. To właśnie od imienia władczyni pizzę tę nazwano Margaritą. Ta królewska historia ciekawie kontrastuje z tym, że ten słynny pszenny placek początkowo był jedzeniem biedoty, głównie sprzedawanym na ulicy. Na początku dodawano do niego jedynie oliwę i czosnek lub nawet wrzucano tylko do pieca, by sprawdzić, czy temperatura pozwala na upieczenie chleba. Inny symbol włoskiej kuchni – makaron – odkryto nie siedzibach europejskich władców, ale w chińskiej wiosce sprzed 4 tysięcy lat. Właśnie o takich paradoksach gastronomicznej historii opowiadać będzie Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny, autor książek o włoskiej kuchni i antropolog kultury.

Pizza i makaron to nie jedyni bohaterowie spotkań w ramach cyklu wykładów "Dieta śródziemnomorska. Kulinarne drogi i bezdroża" – można będzie też posłuchać prelekcji o włoskim chlebie. Co ciekawe, w opowieściach potrawach rodem z Półwyspu Apenińskiego nie zabraknie odniesień do innych krajów, takich jak Chiny, Grecja czy Stany Zjednoczone. Jak wiemy, pasty, pizza i tiramisu to obecnie dania popularne na całym świecie.

Wykłady odbędą się 6, 20, 27 sierpnia oraz 3 września 2018 r. o godzinie 18:30 w Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13). Bilety dostępne są w cenie 5 zł i można zakupić je pod tym LINKIEM.


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto