Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wydarzy się w Warszawie w 2021 roku? To będzie trudny czas dla miasta. Ale jest światełko w tunelu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Jeśli - jak słyszymy od rządu - epidemia powoli się kończy, czeka nas liczenie strat. Koronawirus w Warszawie zmienił niemal wszystko. Ale po kryzysie przychodzą też wzrosty. To szansa dla stolicy.

Miniony rok to w warszawskim ratuszu nieustanne gaszenie pożarów. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami miejski budżet. Prezydent Rafał Trzaskowski szacuje straty na niemal dwa miliardy złotych. Koronawirus zatrzymał inwestycje, wywołał ogromne zamieszanie w edukacji (z resztą tak jak w całym kraju), a pośrednio doprowadził także do zmian na najwyższych szczeblach.

Odpowiadający za zdrowie wiceprezydent Paweł Rabiej zamiast być na pierwszej linii frontu, wyjechał na wczasy do Grecji. Miał tam odpoczywać po zakażeniu koronawirusem. Wielu - w tym Trzaskowski - uznało to za abdykację. Zastępca prezydenta natychmiast stracił stanowisko, a jego obowiązki przejęła Renata Kaznowska, zaprawiona w boju urzędniczka, wiceprezydentka zajmująca się także edukacją - czyli kluczowym odcinkiem w czasie pandemii.

Zmiany przyszły także poza ratuszem. Przez miasto przeszła prawdziwa fala bankructw w gastronomii. Popularne knajpki, bary czy restauracje nie wytrzymały lockdownu, a pomoc oferowana przez rząd (tarcze, zwolnienie z ZUS-u) i samorząd (obniżka czynszu) okazała się niewystarczająca. Niestety, mam złą wiadomość, to nie koniec bankructw. Przedsiębiorcy, którzy cudem przerwali wiosenny lockdown, zostali “dobici” jesienią i zimą.

Po pięciu latach białą flagę w zderzeniu z pandemią wywiesił także Shipudei Berek. Była to restauracja z kuchnią izraelską należąca do Artura Jarczyńskiego, właściciela kilku innych restauracji w Warszawie.

Restauracja działająca od października 2015 przy ulicy Jasnej serwowała gościom zestawy  śniadaniowe, przystawki mezze, izraelskie sałatki, pizze, dania z grilla m.in. mięsne szaszłyki shipudim. Właściciele w mediach społecznościowych pozostawili jednak swoim gościom nadzieję, że być może wrócą w przyszłości w innym miejscu czy innej odsłonie.

Nowa fala bankructw warszawskich restauracji. Padła nawet je...

Wirus niemal o rok opóźnił budowę metra na Bemowie i Bródnie, doprowadził też do zawieszenia niemal wszystkich dużych inwestycji miejskich. Kolejne miesiące to ma być powolne wychodzenie na prostą, ale także liczenie strat.

Co przyniesie rok 2021?

Na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda nie najgorzej. W miejskich finansach po stronie wydatków zapisano 21,66 miliarda złotych. Najwięcej w historii. Ale, jak tłumaczył na ostatniej sesji miejski skarbnik Mirosław Czekaj, pieniędzy faktycznie będzie mniej. Gigantyczne sumy Warszawa zapłaci bowiem za 500+ (pieniądze od rządu wliczane do budżetu) - 1,9 mld zł, “janosikowe” (podatek na rzecz biedniejszych gmin) - 1.3 mld zł czy gospodarkę odpadami - rekordowe 1,3 mld złotych.

Przy tym ostatnim punkcie warto się zatrzymać. Od kwietnia Warszawa wprowadza nowe stawki za odpady. Kwota którą zapłacimy będzie odpowiadała ilości zużytej wody. Podwyżki szczególnie dla rodzin wielodzietnych będą znaczne. To efekt zmian w przepisach ministerialnych - na mocy których zlikwidowano wiele wysypisk - ale także zaniedbań w polityce miasta. Od lat zapowiadano rozbudowę miejskiej spalarni śmieci. Ostatecznie umowę podpisano zaledwie kilka tygodni temu. Tego typu obiekt pozwoliłby z marszu obniżyć ceny dla mieszkańców. Ale na razie trzeba czekać i kibicować budowniczym. Spalarnia będzie gotowa dopiero za trzy lata.

zdjęcia z lipca 2020

Szpital Południowy. Otwarcie nowej placówki już niedługo. Tr...

Z nadzieją można natomiast patrzeć na budowę Szpitala Południowego. Placówka na Ursynowie jest już na ukończeniu. Po dotacji od wojewody lecznicę uda się otworzyć prawdopodobnie już w lutym. Warszawie, w trudnym dla zdrowia czasie, przybędzie szpital - pierwszy od wielu lat. Co ważne, początkowo będzie wykorzystywany głównie dla potrzeb chorych na koronawirusa. Równie ważne jest to, że inwestycję udało się dokończyć ponad podziałami, po porozumieniu na linii wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PIS) - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO).

Podziałów nie uda się natomiast zasypać w innej, równie ważnej kwestii. Jak ostatnio powiedział mi Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (KO) do 2023 roku nie będzie w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego. Radni KO nie chcą wyciągnąć ręki w stronę kolegów z PIS-u, którzy o ulicę byłego prezydenta Warszawy i Polski zabiegają od lat. Z powodu politycznego konfliktu, będą musieli nadal czekać.

A jednak budują

Pierwiosnkami zwiastującymi poprawę na rynku inwestycji są dwie spektakularne budowy. Pierwsza z nich to najdłuższy tunel w Polsce - pod Ursynowem - który powinien zostać otwarty w połowie roku. To ostatni odcinek oddanej kierowcom w grudniu Południowej Obwodnicy Warszawy. Kluczowy, bo “wepnie” drogę w trasę autostradową prowadzącą, przez Poznań, aż do Berlina i dalej do Europy Zachodniej.

Południowa Obwodnica Warszawy. Otwarto kluczową drogę dla st...

Do mitycznego niemal “Zachodu”, poza drogą, Warszawę przybliżyć ma też metro - symbol dobrej komunikacji miejskiej. Największym, a zarazem jedynym znaczącym projektem inwestycyjnym miasta jest obecnie właśnie rozbudowa drugiej nitki kolei podziemnej. Początkowo jej otwarcie (na Bródnie i na Bemowie) planowano pod koniec 2021 roku. Koronawirus opóźnił budowę o niemal rok, ale sukcesem jest to, że metro w ogóle powstaje.

Na początku roku powinniśmy dowiedzieć się też co z budową kolejnej, trzeciej linii biegnącej ze Stadionu Narodowego (obecnie Szpitala Narodowego) na Gocław. Ma to być alternatywa dla zawieszonej budowy tramwaju do tego prawie 80-tysięcznego osiedla. Gorzej wygląda sytuacja na powierzchni. Po wykreśleniu z budżetu tramwaju na Gocław mieszkańcy z niepokojem patrzą także na losy linii do Wilanowa.

Co może zaskoczyć?

Pozytywnym zaskoczeniem może być szybka budowa Placu Pięciu Rogów. Obecnie to wielkie skrzyżowanie Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej. Podpisano już umowę na przebudowę tego miejsca. Zamiast dzikiego parkingu będzie elegancki plac z ławeczkami i rzeźbami oraz miejsce na ogródki kawiarniane. Mam wrażenie, że wkrótce po otwarciu stanie się jedną z ulubionych lokalizacji spacerowych.

Przebudowa placu Pięciu Rogów. Podpisano umowę z wykonawcą n...

Kolejnym zaskoczeniem może być zapowiadany od lat podział Mazowsza. “Polski Brexit” w wersji mini polegałby na wycięciu Warszawy wraz z całą aglomeracją z organizmu województwa mazowieckiego. PIS zapowiada ten ruch od lat, jednak do tej pory nie udało się go wykonać. Gdyby się udało, byłoby to zapewne zaskoczenie negatywne. Ten rozwód może być szczególnie bolesny dla Mazowsza, które finansowane jest głównie z podatków Warszawy i całej aglomeracji. Z drugiej strony pojawiłoby się super-bogate województwo Warszawskie, które musiałoby zapłacić gigantyczne janosikowe, by pomóc między innymi… biednemu Mazowszu.

Co ciekawe, w 2021 roku Warszawa uzyska status najwyższego miasta w Unii Europejskiej. Konstrukcja wieżowca Varso budowanego vis a vis Dworca Centralnego ma już dach położony 230 metrów nad ziemią. Na wiosnę zacznie się montaż iglicy, która w najwyższym punkcie sięgnie 310 metrów. Tak wysoko nie budują nigdzie w Europie, poza Moskwą i Petersburgiem.

Poza Varso niezwykle ciekawie zapowiada się otwarcie wyremontowanej Fabryki Norblina. Tam w historyczną tkanką wkomponowano nowe biurowce. Historyczne maszyny i elementy znajdą się a ogólnodostępnych pasażach, między knajpkami, bazarem i mini-kinem. Miejmy nadzieję, że wraz z postępem programu szczepień, z takich miejsc będziemy mogli korzystać częściej niż w 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto