Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z remontem i zmianami na Placu Trzech Krzyży? ZDM zdeterminowany do działania. "Szukamy środków na tę inwestycję"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Prawie 17 milionów złotych. Tyle będzie kosztować remont Placu Trzech Krzyży w Warszawie. We wtorek nastąpiło otwarcie ofert z przetargu na przebudowę jednego z centralnych punktów stolicy. ZDM nie przekreśla szans na zrealizowanie inwestycji chociaż kilka miesięcy temu liczył, że uda się to zrealizować niższym kosztem.

- Kilka miesięcy temu przygotowaliśmy kosztorys, na podstawie obowiązujących wówczas biuletynów, który przewidywał, że remont miałby pochłonąć około 13 milionów złotych. Szaleje jednak inflacja, wzrastają ceny i efektem są oferty warte więcej, ale to nie zamyka drogi do realizacji inwestycji - tłumaczy nam Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Jak tłumaczy Pieńkos około połowę miała pochłonąć wymiana nawierzchni drogowej. Nie powinno to jednak dziwić. Obecna jest w fatalnym stanie. A jak dokładnie kształtują się oferty w przetargu?

  • Delta Spółka Akcyjna - 16 786 387,23 PLN (najtańsza),
  • Balzola Polska Sp. z o.o. - 16 972 383,72 PLN,
  • STRABAG Sp. z o.o. - 20 047 816,17 PLN,
  • INSTAL-NIKA Sp. z o.o. sp. k. - 19 593 377,20 PLN,
  • WARSZAWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO MOSTOWE MOSTY Sp. z o.o. BUDOWNICTWO sp. k. - 23 739 238,42 PLN (najdroższa).

- Szukamy środków na tę inwestycję. Odpowiedź na pytanie czy uda się rozstrzygnąć przetarg otrzymamy prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni - mówi Pieńkos. Na remont liczą także rowerzyści. Obecnie nie tylko brakuje na Placu Trzech Krzyży dróg dla rowerów, ale w ogóle oznakowania, które pozwala im się tam poruszać. Droga urywa się z końcem Alei Ujazdowskich. To się zmieni. Jak tłumaczył ZDM przedstawiając projekt zmian - nie jest to jednak proste. - Zaprojektowanie infrastruktury rowerowej stanowiło więc spore wyzwanie - nie można było naruszyć zasadniczej geometrii ulic, trzeba było uwzględnić potrzeby komunikacji autobusowej oraz wymogi przedstawione przez konserwatora zabytków - tłumaczył wówczas ZDM. Więcej na temat projektu zmian znajdziecie tutaj.

Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zarząd Dróg Miejskich zaznacza, że ostateczna wersja projektu jest zgodna z jego stanowiskiem, ale pojawił się spór o zieleń na placu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że precyzyjnie określił w swoich zaleceniach kierunek i sposób wprowadzania zieleni w przestrzeni placu, tak by poszanowane zostały jego wartości urbanistyczne. "Zalecenia MWKZ i NID nie zostały uwzględnione przez Wnioskodawcę - Zarząd Dróg Miejskich, który odstąpił od dalszych prac projektowych w tym zakresie i w konsekwencji wystąpił o zawężony zakres prac, ograniczający się wyłącznie do organizacji ruchu i infrastruktury rowerowej" - tłumaczył konserwator. Rozmowy na temat zieleni na placu jednak wciąż trwają. O ilości i kształcie zieleni, która pojawi się na placu dowiemy się jednak prawdopodobnie nie prędko. Na pewno szybciej poznamy rozstrzygnięcie przetargu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto