Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ze Szpitalem Południowym? Otwarcie dopiero za dwa lata. Miasto wciąż nie zna „szczegółowego profilu szpitala”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Szymon Starnawski
Szpital Południowy powinien już działać. Budowa się kończy, ale do otwarcia pozostały jeszcze co najmniej dwa lata. Wciąż nie wiadomo czy w placówce będzie oddział pediatryczny, ani jaki sprzęt znajdzie się w środku.

Szpital Południowy w Warszawie dopiero w 2021 roku

Trzy lata temu rozpoczęła się budowa Szpitala Południowego u zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi. Placówka – jak zapewniała ówczesna prezydent Warszawy – od jesieni 2019 miała obsługiwać pacjentów z Ursynowa i południowych dzielnic. W sumie zasięg szpitala to około 300 tys. osób. Niestety, choć budowa zmierza do końca, na uruchomienie Południowego poczekamy co najmniej dwa lata.

- Ukończono budowę budynku, natomiast nadal trwają prace wewnątrz placówki. Ostateczny termin zakończenia inwestycji będzie znany po zakończeniu prowadzonych rozmów - tłumaczy Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, w odpowiedzi na interpelację radnej Moniki Jaruzelskiej.

- Planowany termin uruchomienia szpitala to druga połowa 2021 roku – dodaje.

Szpital Południowy wraz z Centrum Onkologii oraz Instytutem Hematologii i Transfuzjologii ma stworzyć całą dzielnicę medyczną. Miasto zbudowało już nawet przedłużenie ul. Gandhi, które w połowie przyszłego roku zostanie połączone węzłem z Południową Obwodnicą Warszawy. Dojazd już jest, ale nieznane są szczegóły samego szpitala.

Tak wygląda Szpital Południowy w Warszawie:

Szpital Południowy, Warszawa. Oddanie inwestycji opóźnione. ...

Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia pediatrii w Szpitalu Południowym. Przypomnijmy, że początkowo w placówce zrezygnowano z tego oddziału. Decyzję zmieniono po protestach mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń. Nie wiadomo też jaki będzie sprzęt oraz co z pracownikami. - Kwestia zatrudnienia personelu zostanie rozstrzygnięta po dokonaniu uzgodnień z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat szczegółowego profilu medycznego szpitala – odpowiada Paweł Rabiej.

„Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta jest w trakcie uzgodnień z nowym Użytkownikiem zakresu sprzętu medycznego, w który będzie wyposażony szpital. Wcześniejsze zakupy sprzętu są niezasadne, gdyż ich gwarancje biegną od daty zamontowania i pierwszego uruchomienia” – czytamy w odpowiedzi.

Wizyta w szpitalu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jeśli już musimy się tam udać, warto wiedzieć, gdzie poziom opieki medycznej jest najwyższy.

Przejdź do kolejnego slajdu, żeby poznać ranking.

Najlepsze szpitale w Warszawie. Gdzie warto rodzić dzieci, a...

Podsumowując: nie wiadomo kiedy zakończy się budowa, kto w szpitalu będzie pracował, ani – co najważniejsze – jaki będzie „szczegółowy profil medyczny szpitala”. Przy inwestycji wartej 400 mln zł zamiast odpowiedzi pojawia się coraz więcej znaków zapytania.

Dawniej miasto twierdziło, że w szpitalu znajdzie się dziewięć oddziałów (w tym m. in. oddział: wewnętrzny, kardiologii, ginekologii, położniczy z odcinkiem neonatologii, geriatrii, ortopedii, chirurgii) i 309 łóżek. Wkrótce być może dołączony zostanie oddział pediatrii. Poza tym w budynku będzie SOR oraz przychodnie specjalistyczne, które będą świadczyć usługi w zakresie: chirurgii, ortopedii, kardiologii, diabetologii, urologii, dermatologii, ginekologii, psychologii oraz gastroenterologii.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto