Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ze zmianami na Placu Teatralnym w Warszawie? Od lat zapowiadana jest tutaj zieleń i likwidacja parkingu. Na podziemny nie ma pieniędzy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Dziś tak naprawdę placem jest tylko z nazwy, bo to po prostu jeden wielki parking. Jedno z miejsc, które kiedyś były symbolem stolicy i miejscem spotkań. Miasto zapowiada, że będzie chciało zreorganizować Plac Teatralny. W planach był także parking podziemny. Jaka przyszłość czeka przestrzeń przed Teatrem Wielkim?

Powstanie Placu Teatralnego wiąże się oczywiście z wybudowaniem w dzisiejszej lokalizacji Teatru Wielkiego. Początek budowy gmachu to rok 1825, a zakończenie budowy osiem lat później. Na obrazie z 1838 roku, autorstwa Marcina Zaleskiego, widzimy brukowany plac pełen dorożek i z czymś przypominającym studnie po środku. Zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego prezentują nam już jednak odmienione miejsce.

Co ze zmianami na Placu Teatralnym w Warszawie? Od lat zapow...

Poza jezdnią, znajdującą się w osi dzisiejszej ulicy Senatorskiej, widzimy przejeżdżające tamtędy tramwaje, ale przede wszystkim przepiękne zieleńce. Mnóstwo zieleni, drzewa, krzewy i trawniki, które widać także na zdjęciach lotniczych. Dziś to jednak kolejna warszawska wyspa ciepła. Gdy robi się ciepło, a beton nagrzany to trudno w tym miejscu w ogóle przebywać. W stolicy takich miejsc jest niestety zbyt dużo, o czym pisaliśmy tutaj.

Czy jest szansa na zmiany?

- Miasto ma w planach działania zmierzające do reorganizacji parkowania w tym rejonie Warszawy, a do dyskusji o przyszłym kształcie placu Teatralnego zaprosimy warszawianki i warszawiaków. Informację o terminie konsultacji podamy w stosownym czasie - wyjaśnia Artur Szklarczyk z urzędu miasta.

To jednak zapowiedź bardzo mglista. Rozumiemy, że w pierwszej kolejności realizowane są inwestycje związane z "Nowym Centrum Warszawy". Jednak jak mówił w rozmowie z nami, w zeszłe wakacje Łukasz Porębski, radny Żoliborza, miasto potrzebuje więcej zieleni kosztem betonowych wysp, których trzeba unikać kiedy robi się ciepło. - To powinno być zdecydowane ograniczenie wjazdu samochodów do miasta, ograniczenie liczby miejsc parkingowych i w tym miejscu sadzanie drzew, postawienie na ruch rowerowy - mówił. Tymczasem zmiany na Placu Teatralnym to najpewniej perspektywa kilku lat.

Podziemny parking i petycja mieszkańców

O tym, że zmian chcą mieszkańcy świadczy także petycja, która wpłynęła do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. - Plac Teatralny nie ma nic wspólnego ze słowem plac, ponieważ funkcjonalnie jest de facto jedynie "Parkingiem Teatralnym". - czytamy w petycji. Samochody zaparkowane tam zniweczają monumentalność gmachu teatru i znajdującego się naprzeciwko Pałacu Jabłonowskich, zdaniem autora. Podkreśla on także wygląd placu z początku XX wieku, do którego warto by wrócić.

domena publiczna

Parking od dłuższego czasu planowano przenieść pod ziemię. Jeszcze w 2021 roku proponował takie rozwiązanie radny Piotr Żbikowski. - Plac ten, który dzisiaj w większości stanowi nadziemny parking i odbiega estetyką oraz funkcjonalnością od oczekiwań społecznych mógłby zostać dzięki temu zrewitalizowany i na nowo zagospodarowany - proponował radny.

W odpowiedzi na interpelacje (dwa lata temu) wiceprezydent Michał Olszewski podkreśla, że ratusz chce przywrócić funkcje zieleńca dla Placu Teatralnego. Od tego czasu jednak... nie zmieniło się kompletnie nic. Jeśli chodzi natomiast o podziemny parking to miasto go nie wyklucza, ale też nie ma na niego pieniędzy. - Realizacja inwestycji, choć planistycznie możliwa, uzależniona jest od możliwości finansowych Miasta - czytamy. W obecnie obowiązującej wieloletniej perspektywie finansowej inwestycja nie została ujęta. Jak dotychczas, z uwagi na ww. uwarunkowania, nie znaleziono formuły finansowania projektu, ale Warszawa rozważa formę pozabudżetową np. partnerstwo publiczno-prywatne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto