Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej dzików w Warszawie. W ciągu ostatnich miesięcy ponad trzykrotnie więcej zgłoszeń niż w całym zeszłym roku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Grzegorz Dembinski/archiwum
Dziki w Warszawie. Coraz więcej tych zwierząt pojawia się na stołecznych ulicach. Tylko od początku tego roku do miasta wpłynęło niemal 1,9 tys. zgłoszeń w tej sprawie, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w całym zeszłym roku. Z kolei Lasy Miejskie każdego dnia podejmują nawet do 15 interwencji na wezwanie warszawiaków. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, pod koniec września wydano decyzję o odstrzale do 200 osobników na terenie miasta. Szczegóły poniżej.

Osiedla, parki czy place zabaw. Coraz więcej dzików pojawia się w stolicy

Coraz więcej dzików można spotkać w miejscach dla nich nietypowych, takich jak osiedla, parki miejskie czy place zabaw. Ich obecność na terenie zabudowanym zauważają sami warszawiacy, którzy zgłaszają sprawę miejskim jednostkom. Tylko od początku tego roku do miasta wpłynęło ich już niemal 1,9 tys. Dla porównania: w całym 2021 r. były to 554 zgłoszenia, a więc ponad trzykrotnie mniej niż w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Obecnie do miejskich jednostek wpływa nawet kilkadziesiąt zgłoszeń na dobę związanych z obecnością dzików, a Lasy Miejskie każdego dnia podejmują nawet do 15 interwencji na wezwanie warszawiaków - przekazał stołeczny ratusz.

Urzędnicy dodali, że "obowiązkiem miasta jest zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom, dlatego pod koniec września wydano decyzję o zmniejszeniu populacji dzików". Odstrzelonych zostanie do 200 osobników na terenie Warszawy. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreśla, że "rozwiązanie to stanowi dla miasta ostateczność", ale w takich okolicznościach jest jedyną formą działania, jaką przewidują przepisy. Dzików nie można bowiem ani odławiać, ani przesiedlać.

Skąd tak wiele dzików w Warszawie?

Dziki nie mają w Warszawie naturalnych wrogów. Przyzwyczaiły się do obecności człowieka i mogą bardzo łatwo zdobyć tutaj pokarm. Na coraz liczniejszą populację tych zwierząt w mieście wpływa także fakt, że na terenach przyległych do Warszawy są one odstrzeliwane. Naturalnie kierują się więc w rejony bezpieczniejsze - w stronę stolicy.

Aby zachęcić dziki do tego, by trzymały się z dala od terenów zabudowanych, miejscy leśnicy wzbogacają bazę żerową w lasach, sadząc gatunki owocodajne, a także dęby czy buki. W lasach utrzymywane są również miejsca kąpieli dzików tzw. babrzyska. Miasto stawia też na edukację. Lasy Miejskie prowadzą zajęcia i spotkania z mieszkańcami, na których informują jak postępować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia - wymieniają urzędnicy.

Lasom Miejskim zależy na utrzymaniu rozsądnej wielkości populacji dzików na terenach leśnych w stolicy, ponieważ są to niesłychanie pożyteczne i potrzebne zwierzęta. Nie ma mowy o ich całkowitym wytępieniu, nie może być też zgody na nadmierny rozrost - obie skrajności są niekorzystne dla ekosystemu warszawskich lasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto