Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zakażonych koronawirusem w Warszawie. Sytuacja robi się poważna

Redakcja
Polskapress/ARCHIWUM
Liczba zakażonych COVID-19 rośnie w zastraszającym tempie. Od soboty stolica Polski znajduje na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami. Prześledziliśmy, jak epidemia rozwijała się przez ostatnie 7 dni. Okazuje się, że każdego dnia odnotowano ponad 100 przypadków w samej stolicy. Dalsza część tekstu poniżej.

W Warszawie w ostatnich dniach obserwujemy bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19. Przez ostatni tydzień prawie każdego dnia przybywało ponad 100 zakażeń. Wyjątkiem jest poniedziałek (5 października), ale wtedy podano liczby z niedzieli. Jak wiadomo – w weekend wykonuje się znacznie mniej testów, niż w tygodniu. Jak wynika z danych stołecznego sanepidu, od 29 września do 5 października w Warszawie potwierdzono 784 nowe przypadki koronawirusa.

Od soboty stolica Polski znajduje na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami. Oznacza to, że jeśli liczba zakażeń nie zacznie spadać, Warszawa znajdzie się w żółtej albo nawet i czerwonej strefie. Będzie wiązało się to z dodatkowymi obostrzeniami, przede wszystkim z noszeniem maseczek na otwartej przestrzeni.

Liczba nowych przypadków w Warszawie w ciągu ostatnich 7 dni:

  • 5 października - 61
  • 4 października - 113
  • 3 października - 101
  • 2 października - 121
  • 1 października - 122
  • 30 września - 148
  • 29 września - 118

Dlaczego Warszawa nie trafiła do żółtej strefy?

1 października wszystko wskazywało na to, że Warszawa zamiast na listę ostrzegawczą, trafi do strefy żółtej. Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli w danym powiecie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą (powyżej 12 - czerwona strefa). Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni. Z wyliczeń wynikało, że w Warszawie od 17 do 30 września przybyło łącznie 1206 przypadków, co daje średnią 8,2 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców.

Wszystko wskazuje na to, że we wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń przeszkodził tzw. współczynnik korygujący. Przy przydzielaniu do strefy brane są pod uwagę również dane z ostatnich trzech dni. Jeśli liczba zakażeń w powiecie nie przekroczy 1,5 na 10 tys. mieszkańców, to powiat nie przechodzi do kolejnej strefy.

Teraz to się zmieni. Wiceminister Kraska zapowiedział, że w powiatach, w których gęstość zaludnienia jest większa niż 1,5 tys. mieszkańców na kilometr kwadratowy, współczynnik referencyjny zostanie obniżony do 1 zakażenia na 10 tys. mieszkańców w ciągu trzech dni.

- Oznacza to, że dużym miastom będzie łatwiej wejść do kolejnej strefy – dodał Waldemar Kraska.

Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie:

W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że stolica Polski trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły na kolejnych stronach.

Szybki wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy. Warszawa na l...

Koronawirusowy kryzys w stolicy

O tym, że w Warszawie pogarsza się sytuacja związany z pandemią koronawirusa pisaliśmy już kilka dni temu. Rafał Trzaskowski zwołał w poniedziałek (28 września) sztab kryzysowy. Po spotkaniu powiedział, że: „nie chce wróżyć z fusów i przewidywać, gdzie mogą pojawić się ogniska, ale niepokojąca jest sytuacja w szkołach, przedszkolach i żłobkach".

- Pomimo wdrożonych środków bezpieczeństwa liczba zakażeń systematycznie i dynamicznie wzrasta. COVID-19 dotarł do naszych placówek w piętnastu dzielnicach. Mieliśmy od 13 do 26 zakażeń tygodniowo, w ostatnim mamy już ponad 40 i właśnie przekroczyliśmy „setkę” - informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Od 1 września w Warszawie odnotowano 102 pozytywne wyniki na obecność koronawirusa:

  • u 37 nauczycieli ze szkół podstawowych, liceów, przedszkoli, zespołów szkół, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej ze Śródmieścia, Pragi-Południe i Pragi-Północ, Bielan, Ursusa, Ursynowa, Włoch, Wawra, Bemowa, Żoliborza i Rembertowa;
  • 59 dzieci i uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (zespołów szkół, techników i liceów), przedszkola, bursy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego ze Śródmieścia, Bemowa, Mokotowa, Pragi-Południe, Pragi-Północ, Wawra, Bemowa, Targówka, Woli, Bielan, Żoliborza, Ursynowa i Rembertowa;
  • 6 pracowników administracji i obsługi z przedszkoli oraz zespołu szkół na Bemowie, Żoliborzu i Mokotowie.

Obecnie 15 placówek z Mokotowa, Ochoty, Pragi-Południa, Pragi-Północ, Śródmieścia, Ursynowa, Wawra, Włoch, Woli i Żoliborza (3 przedszkola, 7 szkół podstawowych, 2 licea, 2 zespoły szkół i technikum) ma częściowo zawieszone zajęcia.

Koronawirus na Mazowszu

W czwartek, 5 października resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u kolejnych 2006 osób. Na tę chwilę (stan na 5.10, godz. 17) na Mazowszu jest 14 031 osób z pozytywnym wynikiem (łącznie w Polsce 102 080). Według informacji podanych przez resort zdrowia, łącznie w naszym kraju z powodu koronawirusa zmarło 2659 osób (457 osoby w województwie mazowieckim).

Otwock w czerwonej strefie. Tak żyje się w miejscu z obostrz...


Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto