CPK kończy Program Dobrowolnych Nabyć na terenie przyszłego lotniska

Materiał informacyjny CPK
Program Dobrowolnych Nabyć dla właścicieli nieruchomości znajdujących się w obszarze przyszłego lotniska CPK potrwa do 7 kwietnia. Celem spółki było pozyskanie przynajmniej 2/3 tego terenu w formie właśnie takich transakcji. Dzięki szybkiemu tempu wykupów pułap ten zostanie jednak osiągnięty znacząco przed czasem. Wkrótce analogiczny program ruszy dla obszaru okołolotniskowego.

Właściciele działek znajdujących się na terenie przyszłego lotniska, którzy chcieliby przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), mają jeszcze taką możliwość. Spółka czeka na zgłoszenia do 7 kwietnia.

Po tym terminie domyślnym sposobem pozyskania nieruchomości będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem – zdecydowanie mniej korzystne dla właścicieli.

– Cieszymy się z sukcesu PDN i z tego, że dzięki niemu procedura wywłaszczeń za odszkodowaniem będzie dotyczyła jak najmniejszej grupy osób. Mamy nadzieję, że po ostatnich dniach Programu liczba mieszkańców objętych taką formą zbycia jeszcze bardziej zmaleje – mówi Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK.

Rzecznik dodał, że wkrótce działania dotyczące PDN przeniosą się z terenu wokół planowanego lotniska na obszar węzła kolejowego i inwestycji towarzyszących. Jak podkreśla, celem spółki od początku było pozyskanie w trybie dobrowolnych nabyć przynajmniej 2/3 terenu lotniska. W ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie PDN przybrało taką skalę, a liczba zgłoszeń tak dynamicznie wzrosła, że cel został osiągnięty wcześniej, niż zakładano.

– Dzięki szybkiemu tempu wykupów już na początku tego roku, na terenie lotniska ruszyły prace rozbiórkowe stanowiące wstęp do właściwych robót budowlanych. Do tego pierwsze przeprowadzki organizowane i finansowane przez spółkę CPK już za nami. W tej chwili, we współpracy i w zgodzie z mieszkańcami, realizujemy kolejne – dodał Majszyk.

Przedstawiciel CPK przekazał, że prawie tysiąc właścicieli, którzy dysponują nieruchomościami o łącznej powierzchni blisko 2800 hektarów (w tym 2/3 terenu pod projektowane lotnisko). Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

Liczba osób przystępujących do PDN w ostatnich miesiącach lawinowo wzrosła. – Cieszymy się, że prawie 70 proc. mieszkańców terenu lotniska jest chętnych do skorzystania z preferencyjnych warunków, znacznie atrakcyjniejszych, niż przewidziane w tradycyjnej procedurze wywłaszczeniowej i niestosowanych jak dotąd przy inwestycjach publicznych w Polsce – podkreślił Majszyk.

Spółka CPK przede wszystkim w trosce o mieszkańców zdecydowała się wygasić na terenie lotniska trwający od ponad dwóch lat PDN. Wyznaczona data daje mieszkańcom pewność, że uda się dopełnić wszelkich koniecznych formalności dotyczących transakcji przed wejściem procesu inwestycji w etap intensywnych prac budowlanych.

Osoby przystępujące do PDN otrzymują bardzo korzystne warunki. Przypomnijmy, że właściciel może liczyć na wycenę na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Dla przykładu: za dom o wartości 1 mln zł spółka jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł.

Inna możliwość to wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia amortyzacji (to rozwiązanie atrakcyjne dla np. dla właściciela domów w złym stanie technicznym).

Mieszkańcom przysługują także inne liczne udogodnienia i bonusy, niestosowane dotychczas w trakcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, na przykład sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury, konsultacje z doradcą zawodowym i szkolenia.

Więcej informacji o PDN można uzyskać na stronie internetowej www.twojpdn.pl, pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc na specjalną infolinię pod numerem 539 188 404 czynną od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: CPK kończy Program Dobrowolnych Nabyć na terenie przyszłego lotniska - Dziennik Łódzki

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie