Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CSW ' Znaki Czasu ' w Toruniu zaprasza do Galerii Niewielkiej

redakcja
redakcja
17 czerwca na dachu toruńskiego Centrum Sztuki odbędzie się akcja artystyczna Macieja Kuraka i Maxa Skorwidera. Artyści, znani z projektów komentujących aktualne problemy społeczne, tym razem w zaskakujący sposób igrają z wizerunkami superbohaterów dziecięcej wyobraźni.

Jeden ślimak potrafi przerwać zaporę, Prąd Zatokowy może nagle zaniknąć, usypiska przeradzają się w biologiczne rezerwaty, a dżdżownica sprawia, że gleba w lasach Amazonii zmienia się w beton. Nie da się już ustalić hierarchii bytów według ich ważności. Kiedy frenetyczni ekolodzy pisząalarmująco: "Natura umiera!", nawet nie zdają sobie sprawy, jak dalece mają rację. Bogu dzięki, natura umiera. Tak, wielki bożek Pan nie żyje! Po śmierci Boga i śmierci człowieka najwyższy czas, żeby natura także wyzionęła ducha. To był najwyższy czas: niebawem nie bylibyśmy w stanie uprawiać polityki.
Bruno Latour, Polityka Natury ( wyd. Krytyki Politycznej, 2009 r.)
Według Sławoja Žižka żyjemy w kulturze, w której większość rzeczy traktujemy "niefundamentalistycznie". Obecnie jako zagrożenie naszej kultury postrzegamy tych, którzy swoją kulturę przeżywają bezpośrednio, tych, którym brak wobec niej dystansu*. Wszelkie działania fundamentalistyczne, to prawdopodobnie te, w które głęboko wierzymy, które ugruntowują obyczajowość i jedyną prawdę. Czy powinniśmy na nie wpływać z zewnątrz, narzucając swójsposób myślenia, zwyczaje, wiarę?
W religii pewne rytuały stanowią wyraz poszanowania stylu życia społeczności, do której należymy, nie będąc potwierdzeniem wiary. Nabieranie dystansu, opisywane przez Žižka w książce Kukła i karzeł, potęgowane jest przez zjawisko symulakry Baudrillarda. Według Baudrillarda trudno jest mówić współcześnie o fikcji i prawdzie, gdyż tworzą one spójną całość.
Cyberświat miesza się ze światem realnym, a konsekwencje podejmowania decyzji w wirtualnej przestrzeni często bywają zgubne. Fikcja zostaje zmaterializowana - nasi najlepsi przyjaciele to często pozytywni bohaterowie kreskówek. Z wizerunkami tych postaci, odtworzonymi 'w realu' jakomaskotki-futrzaki, łączy nas specyficzny emocjonalny związek. Czy niszcząc je i szyjąc z nich futro popełniamy nadużycie wobec wartości etycznych, które reprezentują? Czy noszenie futra z maskotek naszych bohaterów wyraża naszą siłę?
Świat staje się pozornie coraz bardziej pro-ekologiczny. Rezygnując z zabijania zwierząt produkujemy sztuczne futra. Pewne działania dążące do odbudowania zniszczonego świata maja jednak odwrotny skutek - wprowadzony na Mazurach program ochrony kormoranów niszczy lasy; inwestowanie w szybką i tanią produkcję przyczynia się do łamania praw człowieka... Jak wobec tego musimy postępować, aby nie naruszać kulturowych, moralnych i etycznych wartości człowieka, jednocześnie pozostając zaangażowanym ?
Wkładając futro z wypatroszonych maskotek bohaterów nie pozbywamy się emocjonalnej więzi, jaka nas z nimi łączy, utożsamiamy się z ich pozytywnymi cechami charakteru, tworzymy "sztuczne futro", będące obrazem wartości, jakie powinien reprezentować człowiek.
Słavoj Żiżek "Kukła i karzeł, Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa", wyd. : Oficyna Wydawnicza Branata" , Wrcław 2006
Tekst: Galeria Niewielka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CSW ' Znaki Czasu ' w Toruniu zaprasza do Galerii Niewielkiej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto