Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim. Powstał pierwszy polski film oddający im hołd

Gabi Kowalska
W Powstaniu Warszawskim z Polakami walczyło ok. 300 cudzoziemców. Byli to przedstawiciele aż 18 narodowości. Aby przedstawić ich losy powstał dokument, przeplatający się z wywiadami powstańców. Film dokumentalny Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim, w reżyserii Małgorzaty Bromy, miał premierę 18 września.
W Powstaniu Warszawskim z Polakami walczyło ok. 300 cudzoziemców. Byli to przedstawiciele aż 18 narodowości. Aby przedstawić ich losy powstał dokument, przeplatający się z wywiadami powstańców. Film dokumentalny Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim, w reżyserii Małgorzaty Bromy, miał premierę 18 września. Screen youtube.com
W Powstaniu Warszawskim z Polakami walczyło ok. 300 cudzoziemców. Byli to przedstawiciele aż 18 narodowości. Aby przedstawić ich losy powstał dokument, przeplatający się z wywiadami powstańców. Film dokumentalny Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim, w reżyserii Małgorzaty Bromy, miał premierę 18 września. Szczegóły poniżej.

Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim to pierwsza taka w Polsce produkcja poświęcona obcokrajowcom, którzy pomagali powstańcom warszawskim podczas walki. Film reżyserii Małgorzaty Bromy miał premierę 18 września.
W filmie wystąpili m.in. Emilia Krakowska, Krzysztof Dracz oraz Jerzy Rogalski. Na ekranie zobaczymy także obcokrajowców, Słowaków i Gruzinów. Dokument przeplata się z wywiadami powstańców.

Obcokrajowcy w Powstaniu
W Powstaniu Warszawskim z Polakami walczyło ok. 300 cudzoziemców. Byli to przedstawiciele aż 18 narodowości, wśród nich Węgrzy, Słowacy, Francuzi, Gruzini, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Ormianie, Rosjanie, Burowie, a także Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk i Nigeryjczyk. 535 Samodzielny Pluton Słowaków był zdecydowanie jedną z najbardziej znanych cudzoziemskich jednostek walczących w powstaniu. Jako jedyny miał on prawo występować pod własnym sztandarem, a w szeregach Plutonu znaleźli się Gruzini, Ormianie, Azerowie czy też Czesi. Dowódcą był Słowak - podporucznik Mirosław Iringh ("Stanko").

Czytaj też:Kino powstańcze - jak ukazywano Powstanie Warszawskie w polskich filmach [GALERIA]

Film Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Produkcję dofinansowały: Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja PZU oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto