Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia z psychokinezy

Redakcja
fot. Wacław Serdeczny
fot. Wacław Serdeczny Igor Myszkiewicz
Jeszcze do 30 października można zwiedzić wystawę malarstwa Łukasza Huculaka "Ćwiczenia z psychokinezy".

Wystawa, otwarta 15 października w Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP jest wynikiem malarskich i metafizycznych poszukiwań Artysty. On sam o swoich pracach mówi tak;
Psychokineza - wdzięczny termin z pogranicza psychiatrii i mechaniki (greckie psyche-dusza, kinesis-ruch). Określa się w ten sposób zdolność poruszania przedmiotów samą siłą woli jedynie, bez użycia dotyku. Siłą woli niby, lecz jednak w istocie siłą wzroku - za sprawą uważnego spojrzenia. Charakterystyczny bowiem dla podejmujących takie próby jest stan głębokiego, świadomego i uporczywego kontaktu wzrokowego z przedmiotem eksperymentu. Ludzie tacy w skupieniu gapią się, stając się wręcz samym "czystym", patrzeniem. To nasuwa skojarzenie z malarstwem, z obrazem, z pikturalną fenomenologią opisaną przez Merleau-Ponty'ego w eseju "Oko i umysł". Nie bez powodu jego bohaterem jest Cezanne. Kiedy patrzący staje się patrzeniem, staje się tym, na co patrzy. Doświadcza tego malarz, kiedy maluje martwą naturę. Robią to również ludzie na moich obrazach. Trenują psychokinezę.Psychokinezę, czyli szczególny rodzaj zagapienia się, motywowany nadzieją nawiązania kontaktu z obserwowanym przedmiotem. Psychokineza może być więc metaforą naszego istnienia w świecie w ogóle. W węższym sensie - choćby instrukcją obsługi obrazu, który w gruncie rzeczy jest też tylko przedmiotem.
Tyle warstwa metafizyczna. Od strony formalnej obrazy Łukasza Huculaka to nieustanny dialog z twórczością dawnych mistrzów. W szkicu czuć melodię renesansowego gestu, podobnie kształtowana jest przestrzeń obrazu. Artysta jednak jest świadomy dzielących nas od dawnych mistrzów stuleci; podkreśla to kolorystyką swoich płócien. Barwa jest spłowiała, nierówna, przywodząca na myśl zerodowane tynki lub dopiero co oczyszczone z ziemi wykopaliska... Ten zabieg sprawia, że czujemy tu othłań czasu zamieniającą dialog z dawnymi  mistrzami w monolog nad katafalkiem. Ale jakiż to wciąż piękny katafalk!
Łukasz Huculak urodził się 16.08.1977 r. w Rzeszowie. W latach 1997-2002 studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki - malarstwo, prof. Wojciecha Kaniowskiego - malarstwo architektoniczne, prof. Krystyny Cybińskiej - ceramika unikatowa. Dyplom z wyróżnieniem w roku 2002. Od roku 2002 pracuje jako asystent w pracowni malarstwa i rysunku prof. Grzegorza Zyndwalewicza, a następnie prof. Wojciecha Lupy w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.Wystawę "Ćwiczenia z psychokinezy" można oglądać w Galerii Pro Arte, Stary Rynek 2-3 w Zielonej Górze do 30 października.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto