Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na szczepienia przeciwko grypie

(KORA)
Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią przychodzi sezon na choroby wirusowe przenoszone drogą kropelkową. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Lęborku, prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą profilaktyki grypy sezonowej i zakażeniom nowym wirusem typu A/H1N1 zwanym potocznie świńską grypą.

- W okresie zwiększonej zachorowalności należy pamiętać o zasadach dotyczących zarówno zdrowego stylu życia, jak też prostych czynnościach higieny, które mogą uchronić przed zachorowaniem - mówi Zbigniew Barański, dyrektor lęborskiej stacji sanitarno - epidemiologicznej. Wirusy grypy poza organizmem żyją tylko przez kilka godzin. Objawy zakażenia są widoczne po jednym lub dwóch dniach od zakażenia (od kontaktu z wirusem). Najczęstszymi objawami chorobowymi są: bóle mięśniowe, wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, ból gardła, ból głowy, osłabienie w niektórych przypadkach czasami bóle brzucha i biegunka. Warto wiedzieć, że nowy wirus grypy A/H1N1 wywołuje podobne objawy jak grypa sezonowa.

W celach profilaktycznych, należy: unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych, zasłaniać usta i nos chusteczka higieniczna podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci, myć często ręce, unikać dotykania oczu, nos i ust, żeby nie roznosić zarazków, dbać o siebie, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedynym skutecznym środkiem walki z grypą są szczepienia ochronne.

Szczepienie należy przeprowadzić przed zbliżającym się sezonem epidemicznym i powtarzać co roku. szczepione przeciw grypie powinny być wszystkie osoby powyżej 50 roku życia oraz dzieci i dorośli z grupy wysokiego ryzyka możliwości powikłań pogrypowy.

Według inspektorów Sane- pidu ze wskazań epidemiologicznych szczególnie zaleca się szczepienie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, które zawsze stanowią znaczną część chorujących i są ważnym ogniwem rozprzestrzeniania się infekcji w całej populacji. Szczepienia mogą być wykonane wyłącznie na zlecenie lekarza, który powinien wskazać właściwy czas szczepienia, wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, a w przypadku dzieci określić także dawkę szczepionki, którą należy podać konkretnej osobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto