Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czipowanie zwierząt, w Warszawie zrobisz to za darmo. Jak wygląda proces i dlaczego to jest ważne

Gabi Kowalska
Czipowanie zwierząt, w Warszawie zrobisz to za darmo. Jak wygląda proces i dlaczego to jest ważne
Czipowanie zwierząt, w Warszawie zrobisz to za darmo. Jak wygląda proces i dlaczego to jest ważne Weronika Skupin
Każdy kochający swego pupila właściciel, w razie jego zgubienia, chce odzyskać go jak najszybciej. Warto wszczepić mikroprocesor, dzięki któremu można łatwo namierzyć zwierzaka. Akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów prowadzi stołeczne Biuro Ochrony Środowiska we współpracy z kilkunastoma klinikami weterynaryjnymi działającymi w Warszawie. Szczegóły w artykule poniżej.

Wiadomo nie od dziś, że liczba bezdomnych zwierząt nie ulega zmianie - ciągle jest ich dużo. Jednym z rozwiązań jest czipowanie domowych pupili, dzięki czemu właściciele łatwiej i szybciej znajdą swoje zwierzaki. Można to zrobić całkowicie za darmo, a taką akcję prowadzi stołeczne Biuro Ochrony Środowiska we współpracy z wybranymi klinikami weterynaryjnymi w Warszawie. W tej kwestii rozmawialiśmy z rzeczniczką m.st. Warszawa, Dominiką Wiśniewską.

Dlaczego czipowanie zwierząt jest ważne?
- Czipowanie psów i kotów w znacznym stopniu wpływa na liczbę bezdomnych zwierząt w Warszawie. W przypadku, gdy zagubione zwierzę ma wszczepiony mikroprocesor można natychmiastowo poznać dane właściciela, takie jak adres zamieszkania czy numer telefonu. Dzięki temu pupil szybko wraca do rąk pana bądź pani. Tylko w pierwszym półroczu 2018 r. do warszawskiego schroniska „Na Paluchu” trafiło 1339 psów, z czego aż 524 trafiło z powrotem do swojego domu właśnie dzięki chipowi. Dzięki elektronicznemu znakowaniu zarówno Eko Patrol Straży Miejskiej, schroniska i kliniki weterynaryjne mają ułatwione zadanie przy szukaniu właściciela znalezionego psa bądź kota - mówi Dominika Wiśniewska.

Jak wygląda proces wszczepienia mikroprocesorów?
Rzeczniczka tłumaczy, że: - Sam proces czipowania trwa tylko kilka sekund. Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor za pomocą specjalnej igły. Urządzenie jest wielkości ziarenka ryżu i nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia. Nie powoduje też żadnych reakcji alergicznych. Wizyta w klinice przebiega bardzo szybko – właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek o wykonanie zabiegu, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota. Jedynym wymogiem jest to, aby zwierzę miało ukończone 12 tygodni życia. W przypadku psów trzeba jeszcze przedstawić aktualne potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Po zaczipowaniu dane z wniosku wprowadzane są do bazy Safe-Animal. Już po 14 dniach od wizyty weterynaryjnej, adres zamieszkania i telefon znajdują się na bezpiecznych serwerach, obsługiwanych w wielu krajach całego świata.

Od kiedy czipuje się zwierzęta w stolicy i ilu już poddało się temu zabiegowi?
- W stolicy już od kilkunastu lat kliniki weterynaryjne prowadzą czipowanie zwierząt. Od 2007 roku mieszkańcy mogą skorzystać z tej usługi bezpłatnie. Miasto dofinansowuje elektroniczne znakowanie psów i kotów w ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy”. W tym roku do 1 sierpnia 2018r. zaczipowano już 2 598 pupili. W latach 2007-2017 elektronicznemu znakowaniu poddano 92 500 psów i kotów - wyjaśnia Dominika Wiśniewska.

Ile kosztuje taki zabieg i na ile zwierzaków jeszcze wystarczy funduszy?
- Koszt usługi jest uzależniony od oferty kliniki weterynaryjnej. Przeważnie wynosi około 20 zł. W tej chwili w budżecie projektu, który prowadzi Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy zostało 77 842,90 zł. Starczy to na zaczipowanie blisko 3 900 zwierząt.

Pełny wykaz lecznic weterynaryjnych biorących udział w akcji dostępna jest tutaj.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto