Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy dzieci też lunatykują?

abcZdrowie.pl
Lunatykowanie budzi niemałe emocje – sam fakt poruszania się w stanie uśpienia wydaje się nienaturalny. Czy nocne spacery zdarzają się tylko osobom dorosłym, czy doświadczają ich również dzieci?

Lunatykowanie uchodzi za domenę osób dorosłych, a rodziców oblewa zimny pot na samą myśl, że ich dziecko mogłoby wstać w nocy z łóżka i chodzić po mieszkaniu. Tymczasem, jak pokazują statystyki, lunatyzm wśród najmłodszych to częstsze zjawisko niż wśród osób dorosłych. Nocne spacery we śnie mają miejsce raz na jakiś czas, a większość dzieci wyrasta z nich jeszcze przed dziesiątymi urodzinami.

Jakie są przyczyny lunatykowania?

Chodzenie, mówienie lub szukanie czegoś w szafie przez sen może mieć różne przyczyny. W wielu przypadkach lunatykowanie jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie, ale aktywność we śnie wykazują również te osoby, których bliscy przesypiają twardo całą noc i nigdy nie lunatykują. Do lunatykowania dochodzi najczęściej w wyniku silnego stresu lub zmęczenia, niedoboru snu lub innych problemów ze snem. Czynnikiem wywołującym epizod lunatykowania może być także leczenie farmakologiczne lub stan chorobowy (zwykle z towarzyszącą mu gorączką).

Objawów lunatyzmu mogą doświadczać osoby z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi.

Jak wygląda leczenie lunatykowania u dzieci?

Jeśli lunatykowanie ma miejsce sporadycznie, a działania dziecka nie stanowią zagrożenia dla jego bezpieczeństwa i zdrowia (rano maluch nie czuje się stale przemęczony), przypadłość nie wymaga podjęcia leczenia. Jeżeli jednak epizody lunatykowania zdarzają się nagminnie, a czynności wykonywane przez śpiące dziecko negatywnie wpływają na jego kondycję psychiczną i fizyczną, konsultacja lekarska jest niezbędna. Zaordynowane leczenie polega zwykle na wybudzaniu małego pacjenta ze snu – przerwanie cyklu snu nie dopuszcza bowiem do wystąpienia epizodu lunatykowania. Jeśli terapia nie przynosi pożądanych rezultatów, koniecznie może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Jak pomóc dziecku, które lunatykuje?

Profesjonalne leczenie lunatyzmu bywa niezbędne, ale w wielu przypadkach udaje się zmniejszyć częstotliwość epizodów nocnej aktywności za pomocą domowych sposobów. Jeśli twoje dziecko lunatykuje regularnie, zastosuj się do następujących wskazówek:
- Nie pozwalaj, by maluch spożywał produkty, które mają w swoim składzie kofeinę lub inne substancje o właściwościach pobudzających.
- Przypilnuj, by dziecko skorzystało z toalety przed pójściem do łóżka.
- Dbaj o higienę snu swojej pociechy – wieczorem wywietrz jej pokój, nie zgadzaj się na oglądanie filmów do późna, pilnuj, by dziecko codziennie kładło się spać o tej samej porze zrelaksowane i spokojne.
- Zadbaj o to, by pozostali domownicy zachowywali się cicho podczas snu dziecka.
- Jeśli natkniesz się na swojego malucha w trakcie epizodu lunatykowania, zaprowadź go delikatnie do jego pokoju i ułóż w łóżku. Nie budź dziecka!
- Nie lekceważ kwestii bezpieczeństwa lunatyka – przed pójściem spać zamknij dokładnie wszystkie okna i drzwi, jeśli dziecko jest małe, a mieszkasz w domu piętrowym, na piętrze umieść barierkę ochronną, schowaj niebezpieczne przedmioty i rozrzucone zabawki, nie kupuj dla dziecka piętrowego łóżka, z którego mogłoby łatwo wypaść.

Rodzice, których dzieci lunatykują, odczuwają niepokój o bezpieczeństwo swoich pociech. Mrożące krew w żyłach historie o maluchach, które we śnie wypadły z okna lub wyszły na ulicę i stały się ofiarą wypadku sprawiają, że ciężko jest zachować spokój i trzeźwy osąd. Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, iż groźne sytuacje to rzadkość – większość lunatykujących dzieci mówi czasem przez sen lub spaceruje chwilę po swoim pokoju. Wystarczy zachować czujność i przypilnować, by w otoczeniu dziecka nie znalazły się ostre przedmioty, szeroko otwarte okna i rozsypane po dywanie drobiazgi, o które łatwo potknąć się, chodząc w stanie uśpienia po domu, a maluchowi nie stanie się nic złego.

Partnerem serwisu jest

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto