Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy koronawirus może przeżyć w wodzie pitnej? Pod Warszawą dezynfekują kranówkę.Stołeczne MPWiK polega na filtracji

Redakcja
fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Czy koronawirus może przeżyć w wodzie pitnej? Wodociągowcy z podwarszawskiego Sulejówka stosują dodatkową dezynfekcję kranówki przy pomocy związków chemicznych. Z kolei stołeczne MPWiK bazuje na filtracji, nie dodając do wody niepotrzebnych chemikaliów. Zapewniają jednak, że woda w kranach warszawiaków jest bezpieczna.

Koronawirus a woda pitna

Czy koronawirus może żyć lub rozwijać się w wodzie, która trafia do naszych kranów? Miejscy wodociągowcy polegają w tej kwestii na informacjach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja ta przekazuje, że jak dotąd nie przedstawiono żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej. Oznacza to, że koronawirus nie zagraża wodzie pitnej. Mimo to, miejscy wodociągowcy stosują dezynfekcję przy użyciu związków chemicznych. Ten proces zapewnia szybką inaktywację wirusa. Dzieje się tak w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w podwarszawskim Sulejówku. Jak informują władze spółki - do dezynfekcji stosuje się podchloryn sodu, który ma być pewnego rodzaju dodatkową barierą ochronną. Ma to niestety swoje minusy - mieszkańcy skarżą się, że woda przybrała charakterystyczny zapach chloru, znany dotąd najczęściej z publicznych pływalni. Mimo wszystko MZWiK zapewnia, że woda dostarczana mieszkańcom Sulejówka spełnia wszystkie wymagania jakościowe.

Kranówka w Warszawie

Wodociągowcy z Warszawy nie stosują dezynfekcji wody przy użyciu tych środków, po które sięgają wodociągowcy z Sulejówka. Jak czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej spółki - stosowane przez MPWiK technologie uzdatniania wody, jak ozonowanie pośrednie, wieloetapowa filtracja, w tym węglowa, oraz dezynfekcja dwutlenkiem chloru, zapewniają wysoką jakość wody zarówno w momencie wtłoczenia jej do sieci, jak i w przewodach, którymi płynie do mieszkańców. Dodatkowo prowadzona jest stała kontrola jakości dostarczanej wody.

W MPWiK jako środek do dezynfekcji wody, który zapewnia jej stabilną jakość w trakcie dystrybucji do mieszkańców, stosuje się dwutlenek chloru - informuje przedsiębiorstwo.

Dzięki badaniom wody w punktach kontrolnych sieci wiemy, że w Warszawie nie zanotowano przekroczeń dopuszczalnego stężenia chloru. - Mieszkańcy nie mają więc żadnego powodu do obaw, że stężenie chloru w wodzie z kranu jest zbyt wysokie - zapewnia MPWiK. Spółka niezmiennie zachęca do picia wody z kranu. W ich ocenie warszawska kranówka jest bezpieczna, smaczna, tania, dostępna i czysta.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto