Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Maria Skłodowska pokazywała noblowski medal burmistrzowi Grünbergu

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
emsago/sxc.hu
Na uroczystość wręczenia medalu Nobla, wielka francuska uczona (polskiego pochodzenia) pojechała w towarzystwie Felixa Frontieres'a, kolegi że studiów na Sorbonie, który po ukończeniu historii został dziennikarzem.

Jak wiemy (kto nie wie to trąba) pięć lat po tragicznej śmierci męża Piotra Curie, czterdziestoletnia wdowa a ciągle atrakcyjna kobieta, miała miłosną przygodę z młodszym o pięć lat kolegą fizykiem Paulem Langrevinem.
Na wieść, że „taka kobieta" została nominowana do nagrody Alfreda Nobla i ma dostać medal oraz duży ekwiwalent pieniężny, środowiska dbające o etykę wszczęły nagonkę i organizowały demonstracje przed jej domem w Sceaux.
Uczona jednak pojechała po odbiór medalu, pieniędzy i splendoru.Do towarzystwa dopuściła znanego ze studenckich lat kolegę „Felka" bo z domu rodzinnego wyniósł znajomość mowy polskiej i był partnerem w towarzyskiej konwersacji po polsku, co dawało Jej odprężenie na obczyźnie.
Przyjaciel jako dziennikarz relacjonował uroczystości noblowskie w gazetach francuskich a nawet polskojęzycznych na terenach rozbiorowych.
Zasmucona reakcją francuskich sąsiadów Skłodowska postanowiła wziąść swoisty urlop i rezygnując z rezerwacji na statek francuski przypłynęła do Stettin a dalej koleją do Grünbergu.
Jestem na tropie tych kilku dni pobytu wielkiej i sławnej uczonej w niemieckim miasteczku gdzie mogła sobie dowoli pogadać po polsku bo było to wszak granica była tuż, tuż.
Dużo wiem, ale może Kulturalni i Inteligentni Czytelnicy portalu społecznościowego „mmzielonagora.pl" już coś wiedzą w tym temacie?
Chciałbym skonfrontować wiedzę:
1/ Gdzie się zatrzymała, kogo odwiedzała i dlaczego w tym mieście ulica Skłodowskiej-Curie jest właśnie w tym zakątku miasta?
2/ Czy ówczesny burmistrz Grünbergu urządził przyjęcie (z tancami) w ParkHotel na cześć wielkiej uczonej?
3/ Czy podobało się wielkiej uczonej chemiczce fabryczne laboratorium u Gremplera?
Napiszmy wspólnie dzieje kilkudniowego pobytu Marii Skłodowskiej-Curie w Grünbergu, w dniach 9-12 listopada 1911 roku. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto