Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można wchodzić z rowerem do autobusu? Tak, ale są pewne wyjątki

esgie
Szymon Starnawski/ARCHIWUM
Zdarza się, że pasażerowie wchodzą do komunikacji miejskiej z rowerem. Zdarza się także, że kierowcy wypraszają ich z pojazdu. Czy można zatem podróżować w autobusie, metrze czy tramwaju z rowerem? Kiedy jest to zgodne z przepisami? Szczegóły w artykule poniżej.

Wielokrotnie zdarzyło nam się zobaczyć w autobusie, tramwaju czy metrze osobę, która podróżowała z rowerem. A może nawet nam się to przytrafiło. Często wśród współpasażerów nasuwa się pytanie: „Po co wsiada do transportu publicznego skoro ma rower?”. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że rower traktowany jest jak bagaż i można przewozić go za darmo.

Można czy nie można?

Teoretycznie z rowerem można wsiąść do autobusu, pod warunkiem, że jest wolne miejsce. Jak poinformował nas Tomasz Kunert, Kierownik Działu Prasowego ZTM, mówi o tym §12 przepisów porządkowych: „Pasażer może przewozić w pojazdach rower, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia roweru w stojaku lub w miejscu o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 3 i 4”. Wymieniony paragraf informuje, że można rower ustawić na miejscu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich albo dla wózków dziecięcych. Należy jednak pamiętać, że rowerzysta musi ustąpić im miejsca.

Sprawdź także:

Odpowiednie drzwi

Jeżeli wybieracie się w podróż komunikacją miejską, a waszym towarzyszem jest rower to należy pamiętać, aby wsiadać odpowiednimi drzwiami:

  • autobus, niskopodłogowy tramwaj - drugie drzwi
  • metro - pierwsze lub ostatnie
  • SKM, KM - należy szukać oznaczenia na drzwiach

Czy kierowca może wyprosić rowerzystę?

Obsługa pojazdu, pracownicy nadzoru ruchu, służby metra i kontrolerzy biletów mają obowiązek zapewnić pasażerom bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie przewozów. Oznacza to, że np kierowca autobusu ma prawo, aby wyprosić osobę, która do komunikacji miejskiej wsiadła z rowerem, jeśli uzna, że bezpieczeństwo innych pasażerów może być zagrożone.

Bardzo dobrze, że warszawiacy, bardzo chętnie sięgają po jednoślady. Trzeba jednak pamiętać, żeby zachować zdrowy rozsądek przy podróżowaniu z rowerem w komunikacji miejskiej.

Zobacz także:

21 kilometrów - tyle dokładnie wynosi ścieżka spacerowo-rowerowa na prawym brzegu Wisły, biegnąca od Mostu Łazienkowskiego w stronę plaży w Wawrze. Jest specjalnie utwardzona i przystosowana do wycieczek pieszo-rowerowych. W trakcie takie podróży fani aktywności na świeżym powietrzu mogą zachwycać się urokami dzikich zakątków rzeki. 

Trasa ta pozawala dostać się z północy na południe Warszawy bez towarzystwa samochodów.

Magiczne i widokowe trasy rowerowe w Warszawie i okolicach. ...


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto