Czy Rondo Daszyńskiego zmieni nazwę na Rondo KONE?

Materiał informacyjny KONE
Do Urzędu m.st. Warszawy trafił zaskakujący wniosek. Fiński producent wind, KONE, proponuje zmianę nazwy Ronda Daszyńskiego na Rondo KONE. Motywuje to zmianami w tej części Warszawy i dostarczeniem urządzeń dźwigowych do budynków wokół ronda. W zamian proponuje m.in. budowę pomnika Ignacego Daszyńskiego.

Firma KONE argumentuje swoją propozycję przeobrażeniami, jakie dokonały się w ostatnich latach na warszawskiej Woli. Dzielnica zmieniła się nie do poznania i stała się biznesowym centrum stolicy. KONE jest dostawcą wind do wszystkich nowych wieżowców wokół ronda: Generation Park Y, Skylinera, całego kompleksu The Warsaw HUB i Warsaw Unit. Nowa nazwa ronda miałaby podkreślić zmiany, jakie dokonały się na tym obszarze, a windy miałyby być ich symbolem.

W ostatnich latach firma KONE zainstalowała w budynkach wokół ronda 108 nowoczesnych wind, które poruszają się z prędkością do 8m/s do maksymalnej wysokości 193 metrów. Aż 26 z nich to dwupoziomowe windy Double Deck. Firma zainstalowała tam też 9 ciągów schodów ruchomych i 2 chodniki ruchome. 51 spośród zainstalowanych wind jeździ na wysokość przekraczającą 100 metrów, a 11 obsługuje ponad 42 piętra, czyli więcej niż ma Pałac Kultury i Nauki. Łączna wysokość podnoszenia wszystkich urządzeń sięga prawie 10 000 metrów.

Podkreślając swój szacunek dla Ignacego Daszyńskiego, KONE zobowiązuje się do przeprowadzenia we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy otwartego konkursu na projekt jego pomnika oraz poniesienia kosztów realizacji całego przedsięwzięcia. Pomnik miałby stanąć bezpośrednio przy rondzie. Dodatkowo KONE oferuje świadczenie nieodpłatnych usług serwisowych urządzeń swojej produkcji w znaczących dla Warszawy obiektach: w Centrum Nauki Kopernik, na Stadionie Narodowym, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie windy KONE obsługują taras widokowy.

Wniosek o zmianę nazwy Ronda Daszyńskiego na Rondo KONE będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Rady m.st. Warszawy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miasto jest otwarte na tego typu propozycje. Każda tego typu zmiana oceniana będzie indywidualnie pod kątem wpływu i korzyści dla miasta.

W Polsce nie brakuje przykładów ulic i placów, które przyjęły nazwy związane z działającymi w okolicy firmami. W Sopocie przy ulicy Hestii siedzibę ma towarzystwo ubezpieczeniowe o tej samej nazwie, w Gliwicach zakłady popularnego producenta samochodów znajdują się przy ulicy Adama Opla, w strefie ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce znajdziemy ulicę LG, a w Żaganiu w związku z planowanymi inwestycjami w tamtejszej strefie przemysłowej powstała ulica Reinholda Würtha. W Warszawie przy ulicy Daimlera swoją siedzibę ma znany producent samochodów, a w Jankach znany sklep meblowy zlokalizowany jest przy Placu Szwedzkim.

Dodaj ogłoszenie