Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Warszawie powstanie Rada ds. Imigrantów i Imigrantek? Radni napisali do ratusza w tej sprawie

Redakcja Warszawa
Czy w Warszawie powstanie Rada ds. Imigrantów i Imigrantek?
Czy w Warszawie powstanie Rada ds. Imigrantów i Imigrantek? pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Czy w Warszawie - wzorem Gdańska - powstanie Rada ds. Imigrantów i Imigrantek? Jej powołania w specjalnym piśmie do prezydenta Rafała Trzaskowskiego chcą stołeczni radni - Renata Niewitecka i Sławomir Potapowicz. Jakie zadania miałaby mieć rada? O tym przeczytacie w artykule poniżej.

Powołania Rady ds. Imigrantów i Imigrantek przy prezydencie Warszawy chcą stołeczna radna Renata Niewitecka z Nowoczesnej oraz wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz. Wspólnie złożyli interpelację do prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

W całej Warszawie jest zameldowanych ponad 40 tysięcy obcokrajowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta liczba nie oddaje realnej ilości osób z zagranicy przebywających w stolicy. Szacujemy, że na terenie m.st. Warszawy może przebywać nawet kilkaset tysięcy cudzoziemców, dlatego powołanie przy Prezydencie m.st. Warszawy Rady Imigrantów i Imigrantek wydaje się słuszną i potrzebną inicjatywą - mówi Renata Niewitecka.

W swojej interpelacji radni powołują się na przykład Gdańska, gdzie podobna rada działa od kilku lat i jest ciałem doradczym. Gdańską radę tworzy 12 osób z różnych stron świata od Brazylii po Syrię, Uzbekistan, Tunezję, Niemcy i Ukrainę, Białoruś z różnym doświadczeniem migracyjnym.

Od 2014 r. liczba cudzoziemców w województwie mazowieckim, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu (m.in. zezwolenia na pobyt czasowy lub stały) wzrosła dwukrotnie. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Nieco ponad połowa obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy (do 3 lat). Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Imigranci w Warszawie. Kim są i skąd pochodzą? [RAPORT]

Radę mieliby utworzyć społecznie aktywni imigranci rekomendowani przez miejskie instytucje i organizacje pozarządowe. Członkowie rady pracowaliby na jej rzecz bezpłatnie. Ich wiedza byłaby wykorzystywana do konsultowania pomysłów i działań w zakresie polityki dotyczącej integracji i migracji w mieście.

A mówiąc prościej: każdy mieszkaniec miasta, nie tylko imigrant, każda miejska instytucja czy organizacja, może się do Rady zgłosić z prośbą o pomoc, doradztwo i konsultację w szeroko pojętym temacie integracji imigrantów - dodaje Niewitecka.

Interpelacja w tej sprawie już trafiła do stołecznego ratusza. Władze Warszawy mają 14 dni na odpowiedź.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto