Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz ilu zaginionych jest w naszym województwie?

redakcja
redakcja
Latem statystyki zawyżają ucieczki z domu
fot. Adam Zakszewski
Latem statystyki zawyżają ucieczki z domu fot. Adam Zakszewski redakcja
Zagubieni są wśród nas. W Kujawsko-Pomorskiem poszukiwanych jest 24 zaginionych. W tym roku znaleziono 395 z 419.

Gdy niepokoi cię, że twój bliski długo nie wraca do domu, zgłoś to natychmiast policji. Tylko w sensacyjnych filmach policja zaczyna poszukiwanie po 48 godzinach.
W Polsce mundurowi rozpoczynają poszukiwania kiedy osobiście zgłosi się do nich osoba zaniepokojona zniknięciem bliskiego. - Gdy jesteś schorowany i nie możesz sam dojść na posterunek, wezwij funkcjonariuszy do siebie - dodaje Aleksandra Andruszczak z fundacji Itaka, centrum poszukiwań ludzi zaginionych. - Telefonicznie takich zgłoszeń policjanci nie przyjmują - dodaje.Od trzech tygodni cała Polska żyje zaginięciem 19-letniej Iwony Wieczorek. Zainteresowanie sprawą zdumiewa nawet Aleksandrę Andruszczak: - W historii Itaki mieliśmy dotąd trzy aż tak głośne sprawy - wspomina.
Tragedia z ludzką twarząCo w takim razie sprawia, że Polacy tak żywo zainteresowali się losem Iwony Wieczorek? Pytamy dr. Dominika Antonowicza, socjologa z UMK w Toruniu. - To nie jest bezimienna tragedia, jakich wiele. Znamy imię i nazwisko dziewczyny, wiemy, że dostała się na studia. Znamy kawałek jej biografii - tłumaczy socjolog. - Na wyobraźnię działa konkret. Te fakty nadają tragedii ludzki wymiar. Do tego sprawa jest mocno nagłośniona przez media, więc buduje się społeczne zaangażowanie każdego z nas - dodaje.
Pod tekstami dziennikarzy w trójmiejskich mediach nie cichnie wymiana opinii. Jedni komentujący dzielą się swoimi domysłami, inni lżą policję, kolejni nie oszczędzają dziewczyny. Czy to może pomóc w śledztwie? Aleksandra Andruszczak: - Im więcej osób o tym wie, tym więcej świadków zdarzenia może się do nas zgłosić. Dostajemy bardzo dużo maili w sprawie Iwony. Wszystkie weryfikujemy. Wiele osób dzieli się z nami swoimi przypuszczeniami. Niektóre spostrzeżenia są faktycznie trafione, ale policjanci już wcześniej badali sprawę i pod takim kątem.
Jak jest u nas?W województwie kujawsko- pomorskim od początku roku do dzisiaj zgłoszono 419 przypadków zaginięć. - Zakończono 395 z nich - mówi Kamila Ogonowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - W 26 przypadkach znaleziono osoby martwe.Nie zawsze jednak śmierć zaginionego to wynik morderstwa. Zdarza się, że poszukiwany popełnił samobójstwo, wybrał los bezdomnego i zamarzł.W samej Bydgoszczy od stycznia rozpoczęto 138 poszukiwań. 8 zakończyło się znalezieniem martwego ciała.
- Gdy przyjmujemy zgłoszenie o zaginionym, zbieramy dokładne dane na jego temat - opisuje sposób postępowania Tomasz Hermann, naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KP Śródmieście w Bydgoszczy. - Im więcej wiemy, tym łatwiej nam szukać. Zdarza się, że znajdujemy poszukiwaną osobę, a ona nie życzy sobie kontaktu z najbliższymi. Wówczas musi napisać takie oświadczenie, które my przekazujemy rodzinie. Tomasz Hermann też uważa, że nagłaśnianie informacji o zaginionych w mediach jest pomocne: - Dwukrotnie w mojej karierze zdarzyło się odnaleźć zaginionego dzięki informacji od czytelnika prasy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto