Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czystość w Warszawie w 2020 roku. Ponad 25 tysięcy interwencji m.in. ws. nielegalnych wysypisk i pozostawionej na przystanku trumny

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W 2020 roku patrole Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej podjęły ponad 25 tys. interwencji w sprawach czystości i bezpieczeństwa. Najczęściej chodziło o nielegalne wysypiska, porzucony sprzęt AGD i stare meble. Pojawiła się nawet pozostawiona na przystanku trumna. Szczegóły poniżej.

Podsumowanie 2020 roku: czystość w Warszawie

Za kontrolę czystości i bezpieczeństwa odpowiadają wspólne patrole Zarządu Oczyszczania Miasta oraz Straży Miejskiej. Ich codzienna praca polega na monitorowaniu jak zarządcy terenów wywiązują się z obowiązku utrzymywania porządku. Jeżeli patrol zauważy nieprawidłowości, natychmiast interweniuje. O porzuconych łóżkach czy lodówkach informują też mieszkańcy.

Zgłoszenia najczęściej dotyczą nielegalnych wysypisk - wśród porzuconych śmieci zdarzają się meble, sprzęt AGD, stare opony, ale też ubrania, materace czy worki z odpadami poremontowymi. Jednym z najbardziej nietypowych znalezisk jest trumna, którą ktoś porzucił na przystanku - wymieniają urzędnicy stołecznego ratusza.

Zobaczcie też:

Na początku sprawdzono bankomaty, czyli miejsca, z których korzysta wiele osób wychodząc w domu. Niestety, Warszawa zajęła ostatnie miejsce w tej kategorii. Znaleziono tu największą liczbę drobnoustrojów - aż 3000 bakterii. 

W losowo wybranych bankomatach - które stoją w przestrzeniach zamkniętych - znaleziono m.in. paciorkowiec kałowy (wywołuje zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej) czy bakterię „Acinetobacter lwoffii” (może wywołać zakażenia szpitalne zapalenie płuc, skóry, układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego), a także pleśń czy grzyby. 

Dla porównania, w najczystszym spośród badanych miast Gdańsku wykryto średnio tylko 44 bakterie na bankomacie. W Łodzi 200, a w Bydgoszczy 240. Tuż przed Warszawą jest Poznań z wynikiem 2500 bakterii.

A to dopiero początek…

Najbrudniejsze miasta w Polsce. Jak wypadła Warszawa? Ile ba...

Oprócz śmieci, kontrolerzy zwracają uwagę także na połamane ławki, przewrócone kosze na śmieci, uszkodzone studzienki, znaki drogowe, słupki czy płotki.

W sumie w 2020 roku SM oraz ZOM wspólnie podjęli 25 tys. interwencji. Patrole sprawdzają ponownie wszystkie zauważone nieprawidłowości - jeśli ich uwagi i zalecenia nie są zrealizowane, zarządcy grozi mandat lub nawet sprawa w sądzie.

Zgłoś zanieczyszczenia

Wpływ na czystość w mieście mają także mieszkańcy. Każde miejsce, które wymaga posprzątania, można zgłosić do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Interwencje od mieszkańców często trafiają do sprawdzenia przez kontrolerów ZOM.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto