Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnia Elektra. Świątynia kultury analogowej. Można posłuchać unikatowych winyli, poczytać książkę i napić się herbaty. Za darmo

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Jakub Pełka / Mazowiecki Instytut Kultury
W Śródmieściu powstaje "świątynia kultury analogowej". Nietypowa czytelnia, w której można przeczytać książkę, odsłuchać płyty winylowej i napić się kawy. Wszystko to w przytulnych wnętrzach zachęcających do korzystania z kolekcji. A w niej, m.in. jeden z kilku pierwszych winyli Kultu.

Nietypowa, analogowa czytelnia otwiera się w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ul. Elektoralnej 12. Nazwano ją „Czytelnią słów i dźwięków Elektra”. Piętrowa przestrzeń ma łączyć - jak mówią pomysłodawcy - salon literacki z klimatem niezależnego sklepu płytowego.

Na miejscu przygotowano wystrój w stylu retro. Kultowe fotele repliki modeli z PRL, stoliki i regały. To wszystko wpasowane w wysokie sale przedwojennego budynku (dawnego szpitala św. Ducha). Co ważne, na miejscu wyznaczono także miejsca do odsłuchu płyt winylowych oraz miejsce do wspólnego słuchania muzyki – z winyli i kaset magnetofonowych. Będzie można z nich korzystać za darmo.

Czytelnia Elektra. Świątynia kultury analogowej. Można posłu...

Czytelnia gromadzi kolekcje zarówno "czarnych krążków", jak i kaset. W zbiorze znalazły się niemal wszystkie gatunki muzyczne, z naciskiem na jazz, muzykę alternatywną, klasyczną i ludową. Wśród płyt można znaleźć także „białe kruki”, rzadko spotykane serie jazzowe np. Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka czy kolekcje z Jazz Jamboree. Sporo jest też płyt w wytwórni Elektra - do której odnosi się nazwa miejsca oraz wydawnictwa Mazowieckiego Instytutu Kultury.

- W naszej kolekcji są też wyjątkowe płyty winylowe, które przechowujemy w specjalnych, drewnianych pudełkach. Wśród nich są tzw. test pressy, czyli płyty przeznaczone jedynie dla tłoczni i wytwórni, surowe, bez jakichkolwiek oznaczeń. One w ogóle nie trafiały na rynek. Różnymi kanałami udało nam się zdobyć np. test press pierwszej płyty Kultu (debiut Kazika Staszewskiego) czy Noon’a, który mieszkał koło Elektry i na płycie zostawił szczególną dedykację – mówi nam Aleksandek Ćirlić z Mazowieckiego Instytutu Kultury, który zajmuje się czytelnią Elektra. Kolekcja liczy około tysiąca egzemplarzy. Docelowo ma być kilkukrotnie większa.

Poza "winylami" na miejscu powstaje biblioteka z kasetami magnetofonowymi, niezwykle popularnymi w latach 90. Już teraz w kolekcji są kaset zespołu Myslovitz, Lenny Valentino czy Beastie Boys. W przyszłości zostanie rozbudowana, m.in. o polski hip-hop. Jak słyszymy, wpływ na kształt kolekcji będą mieli odwiedzający. To oni będą mogli wypowiedzieć się na temat pozycji, które powinny znaleźć się w bibliotece.

Przy Elektoralnej powstało kilkanaście miejsc do lektury książek, poza tym stanowiska do pracy z laptopem oraz wspomniane trzy miejsca do odsłuchu „winyli”. Całą salę wyposażono w system audio, dzięki czemu w czytelni można będzie organizować wspólne odsłuchiwanie muzyki. Na miejscu można też, za darmo, poczęstować się kawą i herbatą. Ta opcja, z powodu pandemii, na razie będzie jednak niedostępna.

Co z okazji otwarcia czytelni?

Mazowiecki Instytut Kultury, z okazji otwarcia czytelni, przygotowuje program artystyczny. Otwarcie zaplanowano na piątek 3 września. O godz. 18 odbędzie się koncert dla osób z zaproszeniami - „Sambor Dudziński gra Norwida”. Przez cały weekend do czytelni będzie mógł wejść każdy chętny. Odbędą się wtedy targi płytowe i koncerty gramofonowe. W sobotę wystąpi też Marcin Świetlicki z zespołem Morświn (g. 21), a dzień później zobaczymy spektakl „Księga Życia” (g. 16).

Później, czytelnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 12-19. W przyszłości w tym miejscu również mają odbywać się spotkania i małe koncerty.

Wystrój czytelni stworzył grafik Tomasz Głowacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto