Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dalajlama honorowym obywatelem Warszawy

gonzo19
gonzo19
Na czwartkowej sesji rada Warszawy przyznała honorowe obywatelstwo Dalajlamie, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Witoldowi Pileckiemu i Michałowi Sumińskiemu.

O to, żeby Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, dostał honorowe obywatelstwo Warszawy, zabiegał klub radnych PiS. Radni w swoim wniosku napisali, że mają „moralne prawo i zarazem obowiązek złożyć wyrazy szacunku i uhonorować (…) człowieka, który zabiega dla swoich rodaków i swojego kraju o wolność i suwerenność, którą my cieszymy się już od 20 lat”

Społeczność tybetańska chwali decyzję radnych

– To ważna decyzja. Przyznanie Dalajlamie honorowego obywatelstwa Warszawy to uznanie jego osoby, wartości, nauk i walki o tożsamość narodową Tybetańczyków – mówi MM-ce Yeshi, szef społeczności tybetańskiej w Polsce. Dodaje, że sygnały o ewentualnym przyznaniu honorowego obywatelstwa Dalajlamie pojawiły się już w ubiegłym roku, kiedy przywódca Tybetańczyków przyjechał do Warszawy.

29 lipca 2009 - Dalajlama odbiera honorowe obywatelstwo - relacja

Stolica jest drugim miastem w Polsce, które przyznało Dalajlamie honorowe obywatelstwo. Pierwszy zrobił to Wrocław, w czerwcu 2008 r. Dalajlama jest już honorowym obywatelem wielu miast na świecie oraz państw, m.in. Kanady i Szwajcarii.

Obywatelstwo dla rotmistrza Pileckiego

Jednocześnie z Dalajlamą honorowym obywatelem stolicy został rotmistrz Witold Pilecki. Słynny żołnierz podziemia w czasie II wojny światowej zorganizował jedną z większych siatek wywiadowczych mających na celu pozyskiwanie informacji dotyczących żołnierzy polskich, którzy trafili do obozów zagłady, lub zostali wywiezieni na Syberię.

W 1940 roku Pilecki jako ochotnik przedostał się do obozu w Oświęcimiu, aby pomóc w organizacji konspiracji w obozie i przygotować plan jego oswobodzenia. Po wojnie władze komunistyczne Polski oskarżyły go m.in. o szpiegostwo. Został skazany przez sąd i stracony w 1948 r.

Honorowym obywatelem Warszawy został również dzisiaj Tadeusz Mazowiecki, działacz opzycyjny w PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej (jego kandydaturę zgłosił klub PO).

Z kolei dzięki radnym Lewicy honorowym obywatelem stolicy został Michał Sumiński, leśnik, zoolog i dziennikarz, autor programu telewizyjnego „Zwierzyniec”, popularnego w latach 70. i 80.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto