Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowa komunikacja miejska nie dla licealistów. Prezydent wstrzymuje realizację obietnicy wyborczej

red
Naszemiasto.pl/archiwum
Licealiści w Warszawie na razie nie zostaną zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską. Stołeczny ratusz wstrzymał realizację obietnicy, którą Rafał Trzaskowski składał we wrześniu 2018 roku, stojąc przed Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV na Pradze Północ. Władze Warszawy tłumaczą, że to efekt niekorzystnej dla samorządów lokalnych polityki centralnej. Dalsza część tekstu poniżej.

Darmowa komunikacja miejska nie dla licealistów

Od 1 września 2017 roku, warszawski ratusz zwolnił z opłat za przejazdy komunikacją miejską wszystkich uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców stolicy i skutecznie zachęcił młodych warszawiaków do poruszania się autobusem, tramwajem oraz metrem. Już kilka miesięcy później, pojawił się pomysł, aby z opłat za przejazdy zwolnić także stołecznych licealistów. Ta propozycja spodobała się Rafałowi Trzaskowskiemu, który włączył ją do swojego programu wyborczego.

- Chcielibyśmy, tak samo jak dla uczniów szkół podstawowych, wprowadzić darmową komunikację dla wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie. Zdajemy sobie sprawę, że wydatek na komunikację publiczną często jest dosyć sporą pozycją w budżecie rodziny. Stąd nasza deklaracja, że takie darmowe karty miejskie, również obejmą w czasie przyszłej kadencji, wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie - zapowiadał aktualny prezydent miasta.

Na razie licealiści na darmowe bilety nie mają co liczyć. Miasto tłumaczy, że dokonało analizy, która wyklucza wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów szkół średnich w najbliższym czasie. Ratusz twierdzi, że byłoby to nieracjonalne wobec nowej polityki podatkowej polskiego rządu. Władze Warszawy oceniają, że w związku ze zwolnieniem z podatku PIT osób do 26. roku życia oraz możliwego obniżenia podatku PIT z 18 do 17 procent, budżet miejski straci ok. 500 mln zł.

Ratusz wylicza również, że darmowe przejazdy dla uczniów szkół podstawowych kosztują miejską kasę 60 mln zł rocznie. Władze miasta zasłaniają się także oczekiwaniami finansowymi operatorów wojewódzkich (Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa), które świadczą na rzecz Warszawy usługi przewozowe. Zwolnienie uczniów z odpłatności za bilety stanowi zdaniem ratusza z ich perspektywy uszczuplenie przychodów ze sprzedaży biletów własnych.

Kiedy za darmo możemy pojechać autobusem czy tramwajem? Warszawa wprowadziła darmową komunikację miejską dla określonych osób. Poza tym bez opłat możemy jeździć w niektóre dni. Sprawdzamy, kiedy i kto może jeździć za darmo. 

Przejdź do kolejnej strony, żeby poznać przepisy na 2020 rok. Możesz też posługiwać się strzałkami na klawiaturze ------>

Bezpłatna komunikacja miejska, Warszawa 2020. Nowe przepisy....

Zmiany byłyby tym bardziej odczuwalne przez budżet miasta w najbliższym czasie, że w kolejnych trzech latach do szkół średnich będzie uczęszczał podwójny rocznik. Uczniów szkół średnich będzie do 2022 roku dwukrotnie więcej, niż aktualnie. To wynika z reformy edukacji likwidującej gimnazja.

POLECAMY TEŻ:



od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto