Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowa komunikacja miejska w Warszawie? Radni odrzucą pomysł Stowarzyszenia dla Polski

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
archiwum naszemiasto.pl
Kolejny raz rada Warszawy głosuje nad darmową komunikacją miejską. Petycję w tej sprawie złożyło jedno ze stowarzyszeń. Przejazdy byłyby bezpłatne w trzy dni: 3 maja, 1 sierpnia i 11 listopada. Radni odrzucą ten pomysł. Dlaczego? Szczegóły poniżej.

Kolejny raz powraca temat darmowej komunikacji miejskiej. Tym razem rada Warszawy odrzuci petycję Stowarzyszenia dla Polski. Społecznicy chcieli darmowych przejazdów: 3 maja, 1 sierpnia i 11 listopada. W uzasadnieniu pisali, że przyczyni się to do rozwiązania problemu korków w tych dniach oraz pomoże w promocji miasta.

W uzasadnieniu komisji infrastruktury czytamy:

„W tych dniach ruch uliczny jest mniejszy i nie występują tzw. godziny szczytu. (...) Na podstawie wieloletnich pomiarów zaobserwowano, ze na przełomie kwietnia i maja znacząco spada wykorzystanie transportu publicznego przez pasażerów. (…) Obnosząc się do dnia 1 sierpnia warto zauważyć, że wyłączenie głównych skrzyżowań w Warszawie wiąże się z upamiętnieniem godziny „W”. Jeśli dzień ten jest dniem powszednim utrudnienia w ruchu przypadają na czas popołudniowego „szczytu”. W tej sytuacji nawet wprowadzenie nieodpłatnej komunikacji nie spowoduje upłynnienia ruchu.”

Zwracają także uwagę na koszty takiego przedsięwzięcia.

To nie jedyna petycja w podobnej sprawie. Dwa lata temu Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” proponowało, by stołeczna komunikacja miejska była za darmo dla wszystkich. Tłumaczyli, że dzięki temu uda się odkorkować miasto. Radni odrzucili wniosek tłumacząc, że zmiany generowałyby zbyt duże koszty. A bilety i tak pokrywają jedynie 30 proc. kosztów komunikacji miejskiej.

Ile kosztowałaby darmowa komunikacja miejska dla wszystkich? Wpływy z biletów za 2018 rok wyniosły 955 milionów złotych. Kwota wydaje się astronomiczna, jednak warto zauważyć że na działalność komunikacji miejskiej na ten rok zarezerwowano 2,7 mld złotych. Do tej pory darmowy "zbiorkom" prowadzono w mniejszych polskich miastach (ponad 40), z których największe to Lublin.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto