Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe czipowanie psów i kotów w Warszawie. Zabezpiecz pupila przed zaginięciem

Redakcja
fot. Szymon Starnawski
Warszawa przypomina o programie darmowego czipowania psów i kotów. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie letnich wyjazdów, kiedy pupil jest bardziej narażony na zaginięcie. Ponadto miejski budżet dofinansowuje również sterylizację oraz kastrację domowych czworonogów - po to, aby zapobiegać bezdomności zwierząt. Kto może skorzystać z darmowej usługi i jak to zrobić? Szczegóły w artykule poniżej.

- Bez względu na to, czy wyjeżdżamy poza Warszawę razem z pupilem, czy zostawiamy go pod tymczasową opieką, warto zabezpieczyć zwierzę przed zaginięciem - zachęca Urząd m.st. Warszawy.

Zabezpieczenie zwierzaka w postaci czipowania w stolicy jest procesem darmowym. Aby skorzystać z programu dofinansowania należy wypełnić i złożyć wniosek w jednej z wybranych placówek weterynaryjnych. Podczas składania wniosku będziemy zobowiązani do okazania dowodu tożsamości oraz książeczki zdrowia (lub paszportu) psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12. tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dane właściciela oraz zwierzęcia zostaną wprowadzone do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMA w ciągu 5 dni od dnia wszczepienia mikroczipu. Zaczipowanie naszego pupila zdecydowanie zwiększa szansę na jego powrót do domu w przypadku zaginięcia.

W latach 2007-2019 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 100 839 psów i kotów. Od początku 2020 r. zaczipowaliśmy 1757 zwierząt - przekazuje stołeczny ratusz.

Pumeks, zwany przez przyjaciół Pumciem, pojawił się znikąd w polu. Bał się podejść do ludzi i tak błąkał się przez kilka tygodni. Miał szczęście, bo ktoś go zauważył, dokarmiał i wezwał pomoc. I tak Pumcio znalazł się w schronisku. Pierwsze chwile tutaj były dla niego bardzo stresujące. Na szczęście okazało się, że Pumcio jest bardzo towarzyskim psem i łatwo nawiązuje przyjaźnie w grupie psów.
-  Na obecnym etapie szukamy dla niego domu z człowiekiem o wielkim sercu i cierpliwości oraz z doświadczeniem w pracy z psem lękliwym. Sugerujemy dom z ogrodem, w spokojnej okolicy, bez małych dzieci, za to chętnie z sympatyczną suczką w podobnym wieku i temperamencie, która byłaby wsparciem w budowaniu relacji z nowymi opiekunami Pumeksa – czytamy na stronie schroniska. 

Kontakt do wolontariuszy: Tonia 602 763 034, Ida 694 689 970, Klaudia 514 360 970

Przygarnij psa ze Schroniska na Paluchu. Te pupile czekają n...

Jak działa czip?

Czipiowanie zwierząt to bezpieczny i powszechny proces zalecany przez lekarzy weterynarii. Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Urządzenie wprowadzane jest podskórnie i może działać wiele lat. W przypadku odnalezienia zaginionego psa lub kota funkcjonariusze Ekopatrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. W taki sam czytnik wyposażone jest warszawskie Schronisko na Paluchu i większość lecznic weterynaryjnych.

Sterylizacja i kastracja

Warszawiacy mogą również nieodpłatnie wykastrować lub wysterylizować domowe zwierzę. Warto przypomnieć, iż w przypadku adopcji pupila ze schroniska, kastracja stanowi jeden z warunków umowy adopcyjnej. Dofinansowanie pokrywa koszty:

  • wizyty kwalifikującej
  • narkozy
  • zabiegu
  • opieki pooperacyjnej
  • wizyty kontrolnej
  • zdjęcia szwów

Podczas pierwszej wizyty właściciel czworonoga okazuje dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa (w przypadku psów również z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie). Domowy pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy życia. Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki bądź rui, a od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie - wyjaśniają urzędnicy.

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do Pragi Centrum. To nowa przestrzeń w sercu starej Pragi, która tętni życiem przez 5 dni w tygodniu podczas wielu wydarzeń. Są to między innymi: niedzielne śniadania, dzienne imprezy z muzyką elektroniczną pod nazwą Electronic Lunch, stand-upy i wieczorne sety DJ-skie polskich artystów. Niezależnie od wydarzenia, dla wszystkich gości dostępne są darmowe indoorowe i outdoorowe zielone strefy relaksu, strefa gastronomiczna i liczne bary.
Wszystko to w otoczeniu przepięknie odrestaurowanej i udekorowanej przestrzeni byłej praskiej stalowni.

Co więcej, przy Szwedzkiej 2/4 odbywa się także cykl koncertów „Lato na Pradze”. Przez cały lipiec i sierpień topowi polscy artyści będą występować w urokliwym ogrodzie. Usłyszymy m.in. Zalewskiego, Nosowską, Mery Spolsky, Darię Zawiałow, Brodkę czy Ralpha Kamińskiego. 

Podsumowując, w Pradze Centrum każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno fani dobrej muzyki, jaki i goście, którzy mają ochotę posiedzieć przy drinku ze znajomymi i po prostu miło spędzić czas. 

Więcej: "Lato na Pradze". Rusza cykl koncertów plenerowych w Warszawie

Gdzie na imprezę w Warszawie? Nowe letnie miejscówki kuszą p...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto