Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe noclegi dla uchodźców z Ukrainy. Airbnb.org zapewnia wsparcie dla 100 tys. osób. Miejsca na całym świecie, ale też w Warszawie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Airbnb.org zapewnia darmowe noclegi dla uchodźców z Ukrainy. Firma już uruchomiła specjalną akcję na całym świecie. W Polsce włączyło się w nią ponad sześć tysięcy osób. Na całym świecie kilka razy więcej. W sumie z noclegów – na okres do miesiąca – skorzystać może aż 100 tysięcy osób.

Po inwazji Rosji na Ukrainę setki tysięcy osób każdego dnia przekraczały Polską granicę. Obecnie liczba uchodźców, którzy dotarli do naszego kraju, przekroczyła trzy miliony. Mniej więcej co dziesiąty trafił do Warszawy i tu został. Ale przez stolicę naszego kraju przewinęło się w sumie ponad 700 tysięcy uchodźców. Wielu z nich ruszyło do innych miast i krajów, by szukać wsparcia.

Pomoc – w Warszawie – najpierw zaoferowali mieszkańcy, którzy udostępnili uchodźcom swoje mieszkania. Do tego należy dodać pomoc samorządów i rządu RP. Ale do akcji wsparcia włączyły się też firmy. Korporacje przekazywały swoje biura, hotele - pokoje, a inne firmy zapewniały np. wyżywienie czy środki higieny. Ogromne wsparcie zapewnia też serwis zajmujący się wynajmem lokali od osób prywatnych – Airbnb.

Przez ostatnich kilka tygodni wiele żyć zostało zniszczonych przez rozwijającą się przemoc w Ukrainie. W czasie globalnego kryzysu społeczność biznesowa musi wykorzystać swoje zasoby, by pomóc uchodźcom z Ukrainy. Ogromną siłą Airbnb jest społeczność oferująca noclegi na całym świecie. Dlatego 28 lutego ogłosiliśmy, że zaoferujemy darmowy pobyt krótkoterminowy (do trzydziestu dni) dla maksymalnie 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy – mówi nam Vladimir Beroun, szef Airbnb odpowiedzialny za działania w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE) oraz Rosji.

Obecnie, jak mówi w rozmowie z nami, na całym świecie ponad 48 tys. osób zgodziło się udostępnić swoje domy uchodźcom – w ramach akcji Airbnb.org. Nieco mniej niż połowa z nich to lokalizacje w Europie. W Polsce na razie do programu dołączyło 6500 osób, jednak ta liczba ma rosnąć z każdym dniem.

- Pobyty te zostaną w pełni sfinansowane przez Airbnb, Inc, darczyńców Funduszu Uchodźców Airbnb.org oraz samych gospodarzy na Airbnb.org – dodaje. Program powstał we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się koordynacją i „bookowaniem” noclegów dla osób potrzebujących. W Polsce zajmują się tym przede wszystkim trzy organizacje: Polska Akcja Humanitarna, PCPM (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), a także Fundacja Windmill Tree.

Akcja nie ma wyznaczonego terminu końcowego. Organizatorzy liczą, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne osoby, które będą chciały do niej dołączyć. - Zwracamy się do wszystkich, także do mieszkańców Polski, żeby dołączyli do programu. Ponieważ potrzebujemy więcej gospodarzy, którzy zdecydują się przyjąć uchodźców w swoich domach – mówi nam Vladimir Beroun.

Akcję można wesprzeć na dwa sposoby. Albo zgłaszając swój dom do programu, albo wspierając finansowo na stronie airbnb.org/helpukraine. Dla osób, które zostają gospodarzami firma zapewnia pakiet AirCover zapewniający ubezpieczenie od szkód majątkowych do 1 miliona dolarów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto