Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe warsztaty dla gimnazjalistów. "Chcemy oderwać ich sprzed komputera"

Sonia Tulczyńska
Darmowe warsztaty dla gimnazjalistów. "Chcemy oderwać ich sprzed komputera"
Darmowe warsztaty dla gimnazjalistów. "Chcemy oderwać ich sprzed komputera" Olek "Olo"
- Na początku na zajęcia nie przychodził nikt oprócz nas, organizatorów. Stwierdziliśmy, że się nie poddamy i będziemy cały czas próbować nawet, jeśli pojawi się jedna osoba. To już będzie dla nas początek. I tak się stało - mówi Sylwia Piekarska, która wraz ze znajomymi stworzyła przystanek PaT na Mokotowie, gdzie prowadzi bezpłatne warsztaty dla młodych ludzi.

Grupa studentów z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na warszawskim uniwersytecie, a także studenci z innych uczelni zaangażowali się w program "PaT - Profilaktyka a Ty" i działają na Mokotowie. - Zajmujemy się cyberprzestrzenią. Prowadzimy warsztaty teatralne i fotograficzne, bo chcemy w ten sposób przekazywać konkretne treści. Zajęcia teatralne rozwijają pewność siebie i umiejętność wypowiadania się a na warsztatach fotograficznych zgłębiamy tajniki fotografii i poznajemy otaczający nas świat - mówi Sylwia.

Ich działania mają na celu oderwanie współczesnych licealistów i gimnazjalistów od komputera.

- Na początku nie przychodził nikt, mimo że chodziliśmy po mokotowskich szkołach, roznosiliśmy ulotki i reklamowaliśmy się na Facebooku - opowiada Sylwia i dodaje: Aż w końcu pojawił się Olek. On był na każdym spotkaniu. I stwierdziliśmy, że bez względu czy znajdziemy uczestników czy nie - postanowiliśmy, że będziemy prowadzić te warsztaty. On zaraził nas swoją pasją i zapałem. Powiedział nam też, że jego znajomi zazwyczaj siedzą przed komputerem i jak sam tak robił to miał kolegów a jak odszedł od komputera - to przestał ich mieć.

Prężne działania i regularne spotkania doprowadziły do tego, że pojawiło się także zainteresowanie warsztatami teatralnymi. Dzięki regularnej pracy udało się stworzyć spektakl. - Dotyczy on tego, jak "niewinną treścią pozornie można wyrządzić krzywdę". Mówi o tym, że ktoś umieścił obraźliwą treść na Facebooku i to się rozniosło i osoba powszechnie lubiana nagle, przez jedną treść, stała się okropna i traci kontrolę nad wszystkim - mówi Sylwia.

Tworząc spektakl organizatorzy warsztatów mieli na uwadze fakt, że gimnazjalista to bardzo trudny odbiorca. Dlatego zjawisko, jakim jest cyberprzemoc, pokazali w bardzo metaforyczny sposób. - Na końcu pokazujemy też śmierć. Oczywiście niedosłownie. Ma być to dosadna puenta, która być może uświadomi fakt, że nawet pozornie małe wydarzenie może doprowadzić do czegoś bardzo złego - opowiada Sylwia.

Na ten spektakl są zaproszeni uczniowie gimnazjów i poprzez ten spektakl chcemy zaprosić uczniów na następny rok.

Czytaj też: X Ogólnopolski przystanek Pat. Do Warszawy przyjedzie młodzież z całej Polski

Za rok

Komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia. - Dobrze, że on dam daje dużo możliwości, ale często zapominamy o wyjściu z wirtualnego świata. Chcieliśmy, żeby te warsztaty chociaż raz na tydzień oderwały od niego i zamierzamy kontynuować nasz pomysł od września - mówi Sylwia.

Będzie można ich spotkać w warszawskich szkołach, ale także możecie śledzić poczynania na Facebooku. Wszyscy, którzy pragną zgłosić swoje dziecko na zajęcia, powinni odezwać się poprzez e-mail albo Facebooka do organizatorów.

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Nasze zajęcia będą odbywać się na Mokotowie. Mamy tam salę z komputerami i z profesjonalnymi programami, w tym Photoshopem. Podczas warsztatów fotograficznych chcemy nauczyć także obróbki zdjęć. Będziemy wspólnie drukować wszelkie fotografie, sami stworzymy infografiki, plakaty i zaproszenia - zachęca Sylwia. - Na warsztaty teatralne zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić się w aktorskich wyzwaniach - dodaje.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Ruszą od września 2015. Tymczasem prace Olka, który stworzył swoją pierwszą wystawę fotografii, można oglądać w Natolińskim Ośrodku Kultury. Później zostanie przeniesiona na Uniwersytet Warszawski. Jego zdjęcia dotyczą życia w sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto