Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich. Warszawskie placówki biorą udział w akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Po raz kolejny rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” dzięki której zwiększa się dostępność polskich zbiorów muzealnych. Promuje ona także rezydencje polskich monarchów, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku lista jest naprawdę okazała i obejmuje osiem lokalizacji.

Ze wszystkich ośmiu lokalizacji, które wezmą udział w akcji trzy to stołeczne muzea. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zamek Królewski zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

Bartłomiej Syta

Będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. W trasę zwiedzania włączone zostały także wystawy czasowe: „Chopin. Salon romantyczny”, „Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”, „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”, „Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie Zamku. Pałac Pod Blachą jest otwarty w środy, soboty i niedziele w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16). Nie zabraknie także specjalnej oferty edukacyjnej zarówno dla dzieci i młodzieży.

Krystian Dobuszyński

Łazienki Królewskie udostępnią natomiast dla zwiedzających w listopadzie:

  • Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów,
  • Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich,
  • Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji,
  • Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe „Las” i „Oko w oko” oraz wystawa czasowa „Co wiemy o grzybach?”,
  • Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.

Ponadto przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621”. Prezentuje cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja, która mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego, powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. Otwarta jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Grzegorz Jakubowski

Ostatnia z warszawskich placówek - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

  • „Zobacz pałac” - weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, godz. 11.00 i 13.00),
  • „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” - warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego,
  • „Zwykłe - niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada godz.13.00).

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach w wilanowskim muzeum jest ograniczona - bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne - więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto