Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna Fabryka Cukrów w rejestrze zabytków. Jest ''źródłem wiedzy na temat historii Pragi i jej przemysłowej przeszłości''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków historyczny zespół budowlany dawnej Fabryki Cukrów F. Anczewskiego znajdujący się na Pradze-Północ. Jak zaznaczył konserwator, zabudowania fabryki to ''źródło wiedzy na temat historii Pragi i jej przemysłowej przeszłości'' oraz ''świadectwo zamkniętej już epoki w rozwoju architektury i urbanistyki tej części miasta oraz cenny dokument historii ulicy''. Szczegóły poniżej.

Zespół budowlany dawnej Fabryki Cukrów F. Anczewskiego wpisany do rejestru zabytków

Do rejestru zabytków trafiły oficyny: południowo-wschodnia i południowo-zachodnia oraz budynek piekarni wraz z terenem posesji położony przy ul. 11 Listopada 10A na Pradze-Północ. Wyroby fabryki takie jak m.in. biszkopty, cukry i czekolada sprzedawane były w Śródmieściu w sklepach firmowych na ul. Niecałej i ul. Marszałkowskiej. W latach 1900-1925 właścicielem zakładu był Teodor Lissowski, za jego czasów firma zatrudniała około 100 pracowników. W 1955 r. zespół przeszedł na własność Skarbu Państwa.

Dawna Fabryka Cukrów w rejestrze zabytków. Jest ''źródłem wi...

Zabudowa zespołu zachowała w znacznym stopniu pierwotną formę architektoniczną. Na walory artystyczne budynków składają się motywy zdobnicze charakterystyczne dla budownictwa ceglanego takie jak ceglane gzymsy z motywami kostkowymi, zwieńczenia okien i drzwi z klińcowymi zwornikami, doświetlenie wnętrz wysokimi wielokwaterowymi oknami czy pionowe podziały elewacji w formie masywnych lizen. Walory artystyczne dostrzegalne są również w konsekwentnie zastosowanej skali zabudowy oraz jej układzie dostosowanym do nieregularnego kształtu działki - przekazał konserwator zabytków.

Historyczna wartość zespołu wiąże się z działalnością Fabryki Cukrów F. Anczewskiego i przemysłową tradycją Pragi-Północ. Stanowi on świadectwo zamkniętej już epoki w rozwoju architektury i urbanistyki tej części miasta oraz cenny dokument historii ulicy oraz jej rozwoju budowlanego, a także istotne źródło wiedzy na temat historii architektury przemysłowej łączącej w sobie funkcjonalność z cechami stylistycznymi tradycyjnej architektury ceglanej.

Zobaczcie też:

Park Żeromskiego został zabytkiem. Budowali go bezrobotni, w...

Zespół, będący reliktem zabudowy postindustrialnej, posiada również walory naukowe jako przedmiot badań historii ceglanego budownictwa przemysłowego. Źródłem walorów poznawczych przedmiotowego zespołu jest jego warstwa materialna: technologia wykonania, użyte materiały budowlane, detal architektoniczny typowy dla architektury przemysłowej początku XX wieku, jak również zastosowane rozwiązania techniczne i funkcjonalne. Zabudowa dawnej fabryki jest również źródłem wiedzy na temat historii Pragi, jej przemysłowej przeszłości oraz związanych z nią osób i zakładów produkcyjnych.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto