Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna fabryka zbrojeniowa w rejestrze zabytków. Produkowano tu wyposażenie dla polskiego wojska

Redakcja
fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował poinformował o wpisaniu do rejestru dawnej Fabryki Sprawdzianów Państwowych Wytwórni Uzbrojenia na warszawskich Powązkach. Obiekt powstawał w latach XX ubiegłego wieku i wytwarzano w nim przyrządy miernicze na potrzeby wojska polskiego. W latach II Wojny Światowej zakład został zajęty przez Niemców. W opinii konserwatora dawna fabryka do dziś zachowuje wartości historyczne i artystyczne.

Dawna Fabryka Sprawdzianów Państwowych Wytwórni Uzbrojenia w Warszawie w rejestrze zabytków

- Po ponownym rozpatrzeniu sprawy podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego historycznego zespołu budowlanego dawnej Fabryki Sprawdzianów Państwowych Wytwórni Uzbrojenia - poinformował we wtorek prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Obiekt położony przy ul. Duchnickiej 3 powstawał w latach 1923-1925. Jak wyjaśnia Lewicki - historyczny zespół budowlany składa się z dwóch budynków: głównego gmachu fabryki oraz budynku mieszkalnego. Fnkcjonowała tam Państwowa Wytwórnia Sprawdzianów czyli przyrządów pomiarowych. Produkcję rozpoczęto w roku 1926. Rok później zakład przeszedł pod zarząd Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. Odtąd produkowane tam przedmioty trafiały do zasobów polskiego wojska, ale również na krajowy i zagraniczny rynek cywilny.

Dawna fabryka zbrojeniowa w rejestrze zabytków. Produkowano ...

- W 1930 r. w zakładach rozpoczęto produkcję maszyn dla Polskiego Monopolu Tytoniowego. Dzięki wąskiej specjalizacji w latach 30. XX w. fabryka zajmowała czołowe miejsce w produkcji narzędzi i przyrządów pomiarowych w kraju - przypomina konserwator.

II Wojna Światowa

W okresie II Wojny Światowej fabrykę zajęły wojska niemieckie, a produkowane narzędzia zostały przejęte przez III Rzeszę. W fabryce nadal pracowali Polacy oraz sowieccy jeńcy. Wielu z nich poniosło śmierć na terenie zakładów. Wybuch Powstania Warszawskiego spowodował zakończenie produkcji. - Maszyny rozmontowano i wraz z częścią załogi wywieziono do Niemiec - czytamy w notatce konserwatora.

Pomimo zniszczeń wojennych do dziś zachował się budynek frontowy fabryki, portiernia oraz budynek mieszkalny. Obiekt nadal przedstawia istotne walory artystyczne i jest świadectwem zakładu przemysłowego o charakterze wojennym. Łączy w sobie cechy stylistyczne tradycyjnej architektury monumentalnej z funkcją fabryki.

POLECAMY TEŻ:


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto