Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne archiwum wojskowe w Forcie Bema uratowane przed rozbiórką. Co dalej z budynkiem?

Redakcja
„Willa generalska" nie zostanie zburzona. Przez rozbiórką uratował ją stołeczny konserwator, dzielnica Bemowo oraz społecznicy. Budynek położony przy ul. Waldorffa 22, powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Fortu Bema jako element wojskowego kompleksu Warsztatów Amunicyjnych nr 1. Jaki będzie dalszy los „willi"? Szczegóły w artykule poniżej.

Stojący przy Waldorffa budynek z 1927 roku był pierwotnie częścią wojskowego kompleksu Warsztatów Amunicyjnych nr 1. Autorem projektu był prawdopodobnie Aleksander Sygietyński, jedna z bardziej znaczących postaci wśród warszawskich architektów 20-lecia międzywojennego. Obiekt wybudowano w stylu dworkowym, nawiązując do polskiego baroku i klasycyzmu. Choć został wybudowany jako obiekt biurowy z przeznaczeniem na archiwum, z czasem przylgnęło do niego określenie „willa generalska”. Wszystko za sprawą reprezentacyjnego charakteru. Budynek po II wojnie światowej pełnił funkcje mieszkalne. Następnie ulokowano tu kantynę wojskową oraz zakład przetwórstwa mięsa działający na potrzeby armii.

Dawne archiwum wojskowe w Forcie Bema uratowane przed rozbió...

Rozbiórki nie będzie

Od dłuższego czasu stan zachowania budynku budził uzasadniony niepokój miłośników zabytków. Kondycja techniczna i ewentualne zagrożenie budowlane zainteresowały Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Na początku 2019 r. nad obiektem zawisła groźba rozbiórki.

Dziś sytuacji możemy przyglądać się z nieco większym optymizmem. W związku z wystąpieniem stowarzyszenia „Kamień i co”, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął procedurę wpisu budynku do rejestru zabytków.

- Działania konserwatora wojewódzkiego wpłynęły na zawieszenie postępowania PINB. Oczekujemy na decyzję MWKZ o objęciu budynku prawną ochroną konserwatorską - informuje stołeczny ratusz.

Budynek jest jednym z nielicznych przykładów architektury międzywojennej na Bemowie i stanowi unikatowy przykład zabudowy w typie willowym w otoczeniu zieleni. Budzi więc żywe zainteresowanie opinii publicznej, co wyraża się w wielu petycjach z postulatami ratowania obiektu, kierowanych do władz dzielnicy Bemowo i m.st. Warszawy.

- Dotychczas dzielnica Bemowo - poza zaślepieniem otworów okiennych i drzwiowych - wykonała pełne zabezpieczenie dachu budynku. Pierwszy etap prac objął przykrycie korpusu głównego i skrzydła południowego budynku. Na przełomie listopada i grudnia 2020 r. dzielnica przystąpiła do dalszych działań. Ekipa budowlana odgruzowała skrzydło północne i usunęła zalegające śmieci, które mogły stanowić zagrożenie pożarowe - wylicza ratusz.

Co dalej z budynkiem w Forcie Bema?

Jak przyznaje warszawski ratusz, na pytania o dalszy los budynku, a przede wszystkim jego przyszłą funkcję, nie ma obecnie prostej odpowiedzi.

Tymczasowe, lecz pełne zabezpieczenie dachu obiektu, na razie skutecznie chroni budynek przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych - tłumaczy. - Mamy nadzieję, że wykonane badania przyczynią się do opracowania dokumentacji generalnego remontu obiektu zgodnie ze sztuką konserwatorską.

Czym jest amerykański "Fort Piontek" na warszawskiej Białołę...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto