Nasza Loteria

Dawne drapacze chmur w Warszawie. Te "wieżowce" kiedyś były najwyższe. Archiwalne zdjęcia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Warszawa. Ulica Świętokrzyska przy skrzyżowaniu z ulicą Nowy Świat. Widoczny gmach Prudentialu
Data: 1939 - 1945
Warszawa. Ulica Świętokrzyska przy skrzyżowaniu z ulicą Nowy Świat. Widoczny gmach Prudentialu Data: 1939 - 1945 Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wspominamy dawną stolicę na unikatowych zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jakie były najwyższe budynki w stolicy przed i po drugiej wojnie światowej? Kliknijcie w fotografię, aby przejść do galerii.

Drapacze chmur dawnej Warszawy

Przed drugą wojną światową najwyższym budynkiem była dzisiejsza "PAST-a", wybudowana na ulicy Zielnej w latach 1906–1908 dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów "Cedergren". Niecałe trzydzieści lat później w stolicy wyrósł pierwszy drapacz chmur. 17-piętrowy Prudential przy Placu Powstańców, zaprojektował w stylu luksusowego funkcjonalizmu Marcin Weinfeld. Oba budynki przetrwały drugą wojnę światową dzięki solidnej konstrukcji. Dzięki temu po wojnie zostały odbudowane, w nieco zmienionym kształcie.

W latach 50. w ścisłym sercu stolicy powstał Pałac Kultury i Nauki, liczący początkowo 231 metrów (obecnie 237 metrów). W latach 60. do grona wysokich budynków dołączyły: 67-metrowy akademik Riviera oraz trzy blisko 80-metrowe wieżowce mieszkalne Ściany Wschodniej.

W latach 70. w Warszawie zaczęły pojawiać się hotele i biurowce. To własnie wtedy powstał ponad stumetrowy hotel Forum oraz Intraco I i Intraco II.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto