Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne fabryki w Warszawie. Kiedyś centra przemysłu, dziś nikt o nich nie pamięta

st/Piotr Wróblewski
Największy browar w Królestwie Polskim mieścił się na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Ciepłej w latach 1846–1948. Na początku XX w. Haberbusch i Schiele był największym browarem warszawskim i jednym z największych w Europie. Tutaj mieściły się ogródki piwne i produkowano najlepsze piwo w kraju - zarówno butelkowe, jak i beczkowe. Po zajęciu Warszawy browar trafił w ręce Niemców. W czasie powstania warszawskiego udało się go jednak przejąć oddziałom Armii Krajowej. - Na ul. Krochmalnej był browar Haberbuscha. Zdobycz Powstańców. Ludzie rozszabrowali go i zabrali zboże. Poroznosili po piwnicach i miejscach, gdzie się wszyscy gromadzili - wspomina uczestniczka powstania.

W latach 50. spółkę przekształcono w Browary Warszawskie, a w 2004 roku przeniesiono do Warki.
Największy browar w Królestwie Polskim mieścił się na skrzyżowaniu ul. Krochmalnej i Ciepłej w latach 1846–1948. Na początku XX w. Haberbusch i Schiele był największym browarem warszawskim i jednym z największych w Europie. Tutaj mieściły się ogródki piwne i produkowano najlepsze piwo w kraju - zarówno butelkowe, jak i beczkowe. Po zajęciu Warszawy browar trafił w ręce Niemców. W czasie powstania warszawskiego udało się go jednak przejąć oddziałom Armii Krajowej. - Na ul. Krochmalnej był browar Haberbuscha. Zdobycz Powstańców. Ludzie rozszabrowali go i zabrali zboże. Poroznosili po piwnicach i miejscach, gdzie się wszyscy gromadzili - wspomina uczestniczka powstania. W latach 50. spółkę przekształcono w Browary Warszawskie, a w 2004 roku przeniesiono do Warki. Wikimedia Commons/Janusz Oleksiewicz, Warszawska Wola, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Wola, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Warszawski Tygodnik Ilustrowany "Stolica", Warszawa 1974, p. 21
Po wojnie w Warszawie kwitła produkcja przemysłowa. Wielkie zakłady zatrudniały tysiące pracowników. Zobacz, gdzie powstawała "wielka płyta", słynne żarówki czy ciągniki, którymi przejechano cały świat. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii dawnych warszawskich fabryk.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto