Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o polskiej transformacji rozpocznie 18. Festiwal Nauki [PROGRAM]

Karolina Kowalska
festiwal nauki warszawa
festiwal nauki warszawa materiały prasowe
Debaty o transplantologii i polskiej transformacji, Festiwal Nauki Małego Człowieka, zwiedzanie reaktora Maria, wykłady o gender czy żywności przetworzonej - m.in. takie atrakcje czekają na gości 18. Festiwalu Nauki, który już jutro rozpocznie się w Warszawie.

Festiwal potrwa do 28 września. W piątkowy wieczór zainauguruje go jedna z sześciu debat głównych, poświęcona blaskom i cieniom polskiej transformacji. Uczestnicy spotkania - Henryk Wujec, Jan Krzysztof Bielecki i Aleksander Hall - powiedzą, kim byli członkowie polskich środowisk opozycyjnych, jaką rolę w procesie przemian odegrały obrady Okrągłego Stołu. Pokuszą się też o ocenę tego, co się udało, a co zepsuliśmy dokonując transformacji ustrojowej.

Uczestnicy kolejnych debat głównych będą się mogli zastanowić, czy sztuczne narządy są przyszłością transplantologii, jaki wpływ na gospodarkę może mieć przyjęcie euro w Polsce, czy powinniśmy bać się meteorów i komet, czy Gdańskowi i Żuławom może grozić wielka woda.

Kilka festiwalowych spotkań poświęconych będzie tematyce gender. Uczestnicy spotkania w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego dowiedzą się, skąd wzięło się to pojęcie, jak go używać, czym różni się płeć kulturowa od płci biologicznej. Podczas festiwalu będzie można zastanowić się, czy istnieje związek między formami gramatycznymi występującymi w języku a stereotypowym podziałem ról i funkcji społecznych.

W programie festiwalu znalazło się też kilka pozycji dla osób, które nie mogą długo wytrzymać w jednym miejscu. Już tradycyjnie wśród festiwalowych wycieczek znalazł się wyjazd do reaktora jądrowego MARIA w Świerku i laboratoriów Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Chętni będą mogli też przemierzyć ulice warszawskiej Pragi śladami tamtejszych Żydów, zajrzeć do świata nietoperzy, żyjących w wielkim mieście czy zwiedzić obserwatorium w Ostrowiku.

Pozycje dla siebie znajdą także miłośnicy gier edukacyjnych. Na własnej skórze przekonają się, czy reklama może uśpić naszą czujność i czy przez to możemy kupić zupełnie niepotrzebne produkty. Uczestnicy innej samodzielnie poszukają odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania ludzkiego mózgu. Będzie można również zamienić się w detektywa i po rozszyfrowaniu różnych zagadek i zebraniu materiałów dowodowych, odnaleźć zaginioną roślinę.

Wiele atrakcji przygotowano również dla dzieci. Największą będzie Festiwal Nauki Małego Człowieka, który odbędzie się 27 i 28 września (sobota-niedziela), a przygotowali go naukowcy z Wydziałów Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Podczas kilkudziesięciu spotkań najmłodsi miłośnicy nauki będą mogli np. podnieść własną mamę i zobaczyć specjalne naukowe show dla dzieci.

W przygotowanie i prowadzenie spotkań festiwalowych każdego roku zaangażowanych jest około tysiąca pracowników merytorycznych i technicznych warszawskich instytucji naukowych. Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych.

Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku, był pierwszym polskim festiwalem nauki. W ślad za nim powstało około 20 festiwali nauki, sztuki i techniki, w kolejnych miastach akademickich. Uczestnicy ubiegłorocznej imprezy w stolicy mogli korzystać łącznie z ponad 1100 spotkań. W lekcjach festiwalowych uczestniczyło około 12,5 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z 420 klas. Łącznie we wszystkich imprezach festiwalowych wzięło udział około 45 tys. osób.

Zobacz także: Zobacz Michaela Jacksona w Łazienkach

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto