Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyduj o nowym budżecie partycypacyjnym. Do 22 marca masz czas na dyskusje

Karolina Kowalska
Budżet partycypacyjny Warszawa
Budżet partycypacyjny Warszawa Materiały prasowe
Ponad 51 mln zł, 2326 projektów i prawie miesiąc na dyskusje. 22 marca kończą się publiczne dyskusje nad zgłoszonymi pomysłami. Trwa druga edycja budżetu partycypacyjnego.

Jak można się włączyć w proces decyzji o tym, na co pójdą pieniądze z kasy miasta?
Na początek warto poznać kilka faktów i danych.

Budżet partycypacyjny to wiele działań, które umożliwiają mieszkańcom współdecydowanie o części budżetu Warszawy. Dzięki możliwości składania projektów, dyskusji o potrzebach dzielnic i mieszkańców oraz głosowaniu na projekty masz realny wpływ na najbliższe otoczenie oraz na to, jak będzie się rozwijała Warszawa.

W tym roku po raz drugi będziemy współdecydować o tym, na co zostaną wydane pieniądze ze wspólnej kasy. Ruszyła bowiem kolejna edycja budżetu partycypacyjnego, w ramach którego mamy do rozdysponowania ponad 51 mln zł. To prawie dwa razy więcej niż rok temu, dlatego warto się włączyć w tę akcję.

Czytaj też: HejtSTOP rozpoczyna "sezon w terenie". Wielkie malowanie w marcu

W ramach budżetu na 2016 rok mieszkańcy w ciągu miesiąca (od 17 stycznia do 17 lutego) złożyli ponad 2300 projektów. Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – aż 323. Na drugim miejscu jest Wawer, na trzecim Wola, zaraz za nimi Bielany i Śródmieście.

– Wśród dzielnic przoduje Mokotów, tak jak podczas pierwszej edycji. Najwięcej z propozycji zgłoszonych przez mieszkańców dotyczy przestrzeni publicznej, edukacji, w tym organizacji zajęć edukacyjno-sportowych dla dzieci i seniorów, infrastruktury komunikacyjnej i drogowej oraz projektów kulturalnych –_powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Jak się okazuje, najbardziej aktywni byli 28-latkowie. To oni złożyli najwięcej projektów, bo aż 132. Osoby niepełnoletnie przygotowały 37 pomysłów, najstarszy projektodawca ma 86 lat.

Teraz przed mieszkańcami i pomysłodawcami kolejny krok, czyli dyskusja nad złożonymi propozycjami, które trwać będą do 22 marca. Do tego czasu autorzy pomysłów będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, zmieniać i udoskonalić swoje projekty, żeby były one jeszcze lepsze i lepiej odpowiadały na potrzeby warszawiaków. W każdym obszarze, w którym można było zgłaszać projekty, odbędzie się spotkanie mieszkańców z autorami projektów.

Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl, gdzie zapoznamy się także z projektami, a na internetowym forum można prowadzić dyskusje i zgłaszać uwagi.
Głosowanie na projekty odbędzie się w drugiej połowie czerwca, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.

Zgłoś się: HALLO, TO JA... Zrób zdjęcie w budce telefonicznej i wygraj książkę! [konkurs NaM]

W zeszłym roku w głosowaniu nad ponad 1390 projektami wzięło udział blisko 167 tys. osób. 336 wybranych projektów, które zostaną zrealizowane w 2015 r., sprawi, że nasze miasto będzie lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne. A tego przecież wszyscy chcemy: dla wygody i bezpieczeństwa.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto