Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Demontaż mostu pontonowego rozpocznie się w najbliższych dniach. Ścieki płyną już nowym rurociągiem pod Wisłą

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński / archiwum Polska Press
W niedzielę, 13 grudnia, przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym został przełączony do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu. W najbliższych dniach wojsko rozpocznie więc demontaż mostu pontonowego. Według dowódcy batalionu pontonowego ppłk. Piotra Kranza ''realnym terminem jest środa''. Szczegóły poniżej.

Most pontonowy na Wiśle. Demontaż rozpocznie się najprawdopodobniej w środę

W niedzielę, 13 grudnia, przełączono przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego układu przesyłowego. Prace nad alternatywnym przewiertem trwały ponad miesiąc, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W ciągu 34 dni wykonano 792 m przewiertu i ułożono w nim rurociąg stalowy o średnicy 1,2 m, który przechodzi od 7 do 8 m pod dnem rzeki - poinformował stołeczny ratusz.

Roboty prowadzone były 24 godziny na dobę, a na obu placach budowy po stronie ul. Świderskiej i ul. Farysa pracowało każdej doby średnio prawie 100 osób. Wykorzystano 500 ton ciężkiego sprzętu i materiałów. Zrealizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszy etap inwestycji to najdłuższy przewiert w technologii direct pipe w Polsce. Zdolność do przesyłu ścieków tak wybudowanego rurociągu jest porównywalna z obecnie ułożonymi dwoma rurociągami na moście pontonowym - czytamy w komunikacie.

Zobaczcie też:

Warszawskie tramwaje przechodzą na zieloną falę. Będą jeździ...

Teraz wojsko zdemontuje most pontonowy na Wiśle.

W najbliższych dniach rozpoczniemy demontaż przeprawy. Realnym terminem jest środa - powiedział dowódca batalionu pontonowego ppłk. Piotr Kranz w rozmowie z PAP. W operacji tej weźmie udział od 140 do 170 żołnierzy.

Lada dzień ruszą także prace nad drugim przewiertem.

Nie zwalniając tempa, MPWiK ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wykonanie drugiej nitki alternatywnego układu przesyłowego - podobnie jak pierwsza, będzie ona budowana pod dnem Wisły metodą bezwykopową. Termin otwarcia ofert został zaplanowany na 23 grudnia br. Ułożony pod dnem rzeki rurociąg zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną: po lewej stronie rzeki - z zakładem Farysa, a po prawej - z zakładem Świderska - przekazali urzędnicy.

Inwestycja ta zamknie pierwszą fazę budowy nowego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka, który został zapowiedziany przez władze stolicy w 2019 roku.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto