Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto mieszkać w Wawrze

Teresa Grabowska
Główne nieruchomości oferowane w Wawrze to domy
Główne nieruchomości oferowane w Wawrze to domy materiały prasowe
Położona na prawym brzegu Wisły dzielnica graniczy od północy z dzielnicami Praga-Południe i Rembertów oraz Wesoła, od wschodu z dzielnicą Wesoła i z gminą Wiązowna, od zachodu z dzielnicą Wilanów, a od południa z miastem Józefów. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Charakteryzuje ją niska zabudowa jednorodzinna, także drewniana (tzw. świdermajer).

Wawer został przyłączony do Warszawy w 1951 r. W latach 1960-1994 stanowił część dzielnicy Warszawa-Praga-Południe. W wyniku reformy administracyjnej dzielnica Warszawa-Praga-Południe została podzielona na trzy osobne gminy: Praga-Południe, Wawer i Rembertów, które w 2002 r. zostały przekształcone w dzisiejsze dzielnice. W dzielnicy znajduje się Centrum Zdrowia Dziecka i Centralny Szpital Kolejowy (Międzylesie). Wawer położony jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego i znaczną jego część stanowią tereny zielone. Wśród nich jest także duża część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z licznymi rezerwatami, mniejszymi i większymi jeziorkami (np. Jezioro Torfy przy ulicy Zagórzańskiej lub okresowy Czarny Staw). Na terenie dzielnicy między ulicami Czecha a Kościuszkowców znajduje się rezerwat przyrody Las im. Jana III Sobieskiego. W skład Wawra wchodzą osiedla: Aleksandrów, Nowy Anin, Stary Anin, Błota, Borków, Falenica, Julianów, Kuligów, Las, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Nowy Miedzeszyn, Międzylesie, Radość, Sadul, Skrzypki, Nowy Wawer, Stary Wawer, Wiśniowa Góra, Wólka Zerzeńska, Zagóżdż, Zastów, Zbójna Góra, Zbytki, Zerzeń.

Wawer ma znakomite połączenie z centralnymi rejonami Warszawy dzięki Szybkiej Kolei Miejskiej. W niecałe pół godziny dojedziemy kolejką do serca miasta. Na tej trasie jeżdżą również pociągi Kolei Mazowieckich. Przez Wawer przechodzi linia kolejowa na Otwock i Celestynów, są tu stacje: Gocławek, Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn i Falenica. Dla kierowców zamieszkałych w tej dzielnicy dobrodziejstwem jest most Siekierkowski i trasa szybkiego ruchu wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

Do centrum można też sprawnie dojechać autobusami. Linie dzienne to 115, 146, 147, 315 dojeżdżające do Dworca Wschodniego, 119, 502, 525 (do Dworca Centralnego), 125 (Osiedle Górczewska), 173, 702, 704, 722 (Wiatraczna), 305 (Strusia), 401 (łączący Marysin Wawerski z Ursusem), 520 (Chomiczówka), 521 (z Falenicy na Szczęśliwice).

Linie nocne (wszystkie autobusy dojeżdżają do Dworca Centralnego) to N21 ze Starej Miłosnej, N22 z Falenicy, N25 z Międzylesia, N71 z Woli Grzybowskiej.

Wśród zabytków Wawra warto zwrócić uwagę na dawną stację kolejki wąskotorowej Jabłonna - Karczew, cmentarz i pomnik upamiętniający pierwszą masową egzekucję w Polsce z czasów II wojny światowej (ul. 27 Grudnia), pomnik Poległym za Ojczyznę 1831 przy ul. Płowieckiej.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto