Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dna moczanowa- jak się odżywiać?

abcZdrowie.pl
Sposób odżywiania ma kluczowe znaczenie dla skuteczności prowadzonego leczenia. O czym powinny pamiętać osoby chore na podagrę?

Ból i obrzęk stawów, wzrost temperatury ciała oraz zaczerwienienie skóry w okolicy stawu dotkniętego stanem zapalnym to typowe objawy dny moczanowej. Schorzenie to, określane również mianem skazy moczanowej lub podagry, rozwija się na skutek zaburzeń w procesie metabolizmu kwasu moczowego. Prowadzą one do gromadzenia się w stawach kryształów tego kwasu – ich obecność wywołuje stan zapalny oraz dolegliwości bólowe. Najlepszym sposobem na łagodzenie uciążliwych objawów dny moczanowej jest wdrożenie odpowiedniej diety.

Rola jadłospisu w leczeniu podagry

Konieczność wprowadzenia zmian do sposobu odżywiania przy dnie moczanowej ma swoje uzasadnienie, pozwala bowiem na uniknięcie problemów zdrowotnych, towarzyszących podagrze, takich jak niewydolność nerek. Odpowiednia dieta sprzyja również utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co w przypadku skazy moczanowej ma niebagatelne znaczenie, ponieważ zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla zajętych procesem chorobowym stawów.

Podstawowe wytyczne diety przy dnie moczanowej to: kontrolowanie ilości spożywanego białka (jego nadmiar zwiększa produkcję kwasu moczowego), picie dużych ilości wysoko zmineralizowanej wody (usprawnia wydalanie nadmiaru kwasu moczowego) oraz ograniczenie spożycia produktów zawierających puryny, czyli mięsa, ryb, drobiu i podrobów.

Jakich pokarmów unikać przy podagrze?

Osoby chore na skazę moczanową powinny wyraźnie ograniczyć podaż napojów alkoholowych, które przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości napadów podagry. Niewskazane jest również częste spożywanie mięsa i podrobów, nasion strączkowych, kakao i produktów, które mają je w swoim składzie (torty, ciastka, czekolada), a także warzyw w zalewie octowej. Pacjenci ze zdiagnozowaną dną moczanową powinni unikać również niektórych dań, na przykład sosów oraz zup, które zostały ugotowane na bazie wywaru kostnego lub mięsnego.

Jak odżywiać się, mając podagrę?

Eliminacja niektórych pokarmów z diety to tylko pierwszy krok w kierunku zmniejszenia produkcji kwasu moczowego i złagodzenia objawów skazy moczanowej. Niezbędne jest również stosowanie się do następujących wskazówek:
• Włącz do diety owoce morza – potraktuj je jak substytut mięsa.
• Zastąp mocną kawę i herbatę naparami ziołowymi, herbatkami owocowymi i herbatą białą oraz zieloną.
• Każdego dnia jedz owoce i warzywa, które dzięki zawartości flawonoidów redukują stan zapalny i zapobiegają chorobom nowotworowym.
• Jeśli nie potrafisz obyć się bez mięsa, spożywaj je wyłącznie po ugotowaniu w dużej ilości wody.
• Wzbogać swój jadłospis o kaszę gryczaną i brązowy ryż – zawartość błonnika przyczynia się do usprawnienia procesu trawienia.
• Codziennie jedz nabiał – mleko i jego przetwory to doskonałe źródło wapnia oraz pełnowartościowego białka.
• Zastąp słodycze zdrową przekąską w postaci jogurtu naturalnego z dodatkiem pokrojonych owoców.

Modyfikacja diety w przebiegu dny moczanowej chroni przed nadprodukcją kwasu moczowego i usprawnia wydalanie go z organizmu. Odpowiedni sposób odżywiania to także podstawa w profilaktyce napadów podagry, które mogą trwać nawet przez trzy tygodnie. W tym czasie chory doświadcza bólu stawu śródstopno-paliczkowego, objawów grypopodobnych i podwyższonej temperatury ciała. Co warte podkreślenia, napad podagry nie pojawia się znikąd – do jego wystąpienia przyczyniają się spożywane leki (antybiotyki i środki o działaniu moczopędnym), błędy żywieniowe, nadmierny wysiłek fizyczny i zbyt duże spożycie alkoholu. Unikanie wyżej wymienionych czynników pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa ataku choroby.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto