Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Poznańskich Kinomanów 2023: Sprawdź program i bilety. "Filmy same się nie obejrzą"

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
- Dzięki projektowi szerzymy pamięć o państwie Kalinowskich - poznańskich kinomanach. Większość starszych mieszkańców Poznania na pewno wielokrotnie spotkała ich w kinie, natomiast chcemy aby również Ci młodzi mieszkańcy dowiedzieli się o nich - zaznaczają organizatorzy. Na zdjęciu państwo Kalinowscy w 2010 roku.
- Dzięki projektowi szerzymy pamięć o państwie Kalinowskich - poznańskich kinomanach. Większość starszych mieszkańców Poznania na pewno wielokrotnie spotkała ich w kinie, natomiast chcemy aby również Ci młodzi mieszkańcy dowiedzieli się o nich - zaznaczają organizatorzy. Na zdjęciu państwo Kalinowscy w 2010 roku. Marek Zakrzewski
Święto kina w Poznaniu. Od czwartku do niedzieli potrwają "Dni Poznańskich Kinomanów". - Dzięki projektowi szerzymy pamięć o państwie Kalinowskich - poznańskich kinomanach - tłumaczą organizatorzy. Zobacz program!

Poznaniacy w ciągu czterech najbliższych dni podczas Dni Poznańskich Kinomanów będą mieli okazję nie tylko obejrzeć ciekawe filmy, ale także wziąć udział w spacerach śladami polskich kinomanów.

- Głównym celem projektu jest zachęcenie poznaniaków do chodzenia do kina. Po pandemii niestety wiele osób przestało to robić. Chcemy, aby nawyk wspólnego przeżywania kinowych emocji w ciemnej sali powrócił - mówi Agnieszka Krupieńczyk z Zespołu Fundacji Kultura Trakcja.

Ku pamięci poznańskich kinomanów - Marii i Bogdana Kalinowskich

- Dzięki projektowi szerzymy pamięć o państwie Kalinowskich - poznańskich kinomanach. Większość starszych mieszkańców Poznania na pewno wielokrotnie spotkała ich w kinie, natomiast chcemy aby również Ci młodzi mieszkańcy dowiedzieli się o nich - mówi Iwona Stefańska.

Przygotowano seanse różnych filmów. Dzieci również znajdą propozycję dla siebie.

- Seanse skierowane są do wszystkich. Mamy bardzo różny repertuar, ponieważ państwo Kalinowscy oglądali wszystko - mówi Gosia Kuzdra z CineMAP

Wydarzenia towarzyszące

Nie zabraknie licznych wydarzeń towarzyszących: pokazu Secret Cinema, który w zeszłym roku cieszył się ogromną popularnością; spacerów śladami poznańskich kin, pubquizu filmowego oraz pokazu filmu z udziałem p. Kalinowskich.

Program
czwartek 7.09
12:00 Filmowy spacer po Poznaniu z Agnieszką Maciejewską (120 min), udział bezpłatny, obowiązują zapisy [email protected] (zapisy od 25 sierpnia 2023)

18:00 Filmowy spacer po Poznaniu z Agnieszką Maciejewską (120 min), udział bezpłatny, obowiązują zapisy [email protected] (zapisy od 25 sierpnia 2023)

- Ruszymy z Placu Wolności i będziemy w miejscu, w którym odbył się pierwszy pokaz ruchomych obrazów, zaledwie kilka lat po wynalezieniu kina przez braci Lumière. Zajrzymy do pierwszego stałego kina w mieście, które ma się znakomicie do dziś. Spojrzymy na festiwale filmowe Poznania i dyskusyjne kluby filmowe. Sprawdzimy, kto w Poznaniu nominuje do Oskara, a gdzie najprawdziwszy Oskar, rodem z Hollywood, mieszkał przez kilka lat. Zapraszamy - odkryjmy razem fascynującą historię kina w Poznaniu! - piszą organizatorzy

20:30 Kino Rialto “Poprzednie życie”, reż. Celine Song, USA 2023, 106 min., pokaz przedpremierowy
Bilety: 22 PLN normalny, 18 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto)

- „Poprzednie życie" to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów - czytamy w opisie filmu.

piątek 8.09
Ferment Kolektiv zaprasza: 18:00 Secret Cinema – czyli nie wiadomo co i gdzie, ale warto!
Bilety: w przedsprzedaży 20 PLN (do 5.09), od 6.09 25 PLN dostępne online – 24 h przed wydarzeniem otrzymacie informację, gdzie się spotykamy – i stamtąd wyruszymy razem do miejsca projekcji filmu (pytania: [email protected]). Ilość miejsc ograniczona.

sobota 9.09
12:00 Kino Rialto: "Siła naszych marzeń", reż. Christian Duguay, Francja 2022, 109 min.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=v-yxQt-WodA
Bilety: 17 PLN normalny, 15 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto)

- Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi. Teraz marzy, aby pewnego dnia stać się dżokejem, tak jak jej ojciec. Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe. Pogrążona w rozpaczy dziewczyna całkowicie się załamuje. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwym losem. Rodzice ze wszystkich sił starają się wspierać Zoe. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone. Doskonałe familijne kino - czytamy opis.

18:30 pokaz filmu “Rekord absolutny” reż. Sebastian Buttny i Radosław Ładczuk, Polska 1998, 22 min. & pub quiz filmowy by Hammerzeit Podcast / Pies Andaluzyjski, wstęp wolny

- “Rekord absolutny” to krótki dokument z udziałem najsłynniejszych polskich kinomanów: Marii i Bogdana Kalinowskich o ich osobistym filmowym rekordzie i pasji do kina - zachęcają organizatorzy.

niedziela 10.09
19:00 Kino Rialto: Siostrzeństwo świętej sauny, reż. Anna Hints, Estonia/Francja/Islandia 2023, 89 min., pokaz przedpremierowy
Film z polskimi i angielskimi napisami
Bilety: 22 PLN normalny, 18 PLN ulgowy (online i kasa Kina Rialto)

- W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. "Siostrzeństwo świętej sauny" przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - czytamy w opisie.

Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dni Poznańskich Kinomanów 2023: Sprawdź program i bilety. "Filmy same się nie obejrzą" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto