Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka

Kasia Rożko
Cały teren oczyszczalni Czajka ma powierzchnię stu boisk piłkarskich
Cały teren oczyszczalni Czajka ma powierzchnię stu boisk piłkarskich fot. MPWIK
Czajka, której projekt powstał na początku lat 70. XX wieku, do eksploatacji została oddana dopiero w 1991 r. Już w momencie otwarcia oczyszczalni jej technologia okazała się przestarzała, a możliwości nie pokrywały zapotrzebowania stolicy. Konieczna była rozbudowa i modernizacja oczyszczalni, co nastąpiło dopiero 40 lat po jej zaprojektowaniu.

Czajka w liczbach
Zakład, którego dotychczas eksploatowane obiekty zlokalizowane były na powierzchni 31,6 ha, obecnie zajmuje cały swój plac, a więc 52,7 ha. Jest to obszar porównywalny do stu boisk do piłki nożnej. Na terenie oczyszczalni przybyły najnowocześniejsze obiekty i instalacje, w tym:
• sześć osadników wstępnych, każdy o średnicy 50 m, na których zostały zainstalowane największe w Europie ruchome przykrycia;
• 10 reaktorów biologicznych, każdy o wymiarach 101x 54 m;
• 20 osadników wtórnych, każdy o średnicy 48 m;
• dwa balonowe zbiorniki biogazu, są to największe na świecie zbiorniki wykonane w tej technologii;
• trzy pompownie ścieków;
• dwie ogromne stacje do oczyszczania powietrza odciąganego z obiektów technologicznych;
• Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych.

W okresie najintensywniejszych prac na placu budowy pracowało tysiąc osób, 21 dźwigów - tyle co przy budowie Stadionu Narodowego. Zużyto 218 tys. metrów sześciennych betonu, czyli ponad czterokrotnie więcej niż na budowę Pałacu Kultury i Nauki czy wspomnianego stadionu.

Wybudowano także 60 km rur, w przybliżeniu jest to odległość z Warszawy do Skierniewic. W obiekty wbudowano 24 tys. ton stali, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w wieżę Eiffla.

Koszt budowy Oczyszczalni Ścieków "Czajka" wraz ze Stacją Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych oraz układem przesyłowym wynosi 700 mln euro. Dla porównania, budowa Stadionu Narodowego pochłonęła ok. 450 mln euro.

Stara i nowa jednocześnie
Największym wyzwaniem było pogodzenie modernizacji obiektu z normalną działalnością oczyszczalni. Było to możliwe dzięki temu, że w dotychczas pracującej oczyszczalni przewidziana była większa przepustowość niż wykorzystywana obecnie dla dopływającej ilości ścieków. Stale oczyszczane były wszystkie ścieki, które trafiały do Czajki. Pozostałe trzy ciągi technologiczne zostały wyburzone w drugim etapie budowy, po włączeniu do eksploatacji części nowych ciągów.
Od początku września 2011 r. ścieki doprowadzane są do nowych obiektów oczyszczania mechanicznego, np. piaskowników, osadników, uruchamiana jest kolejna linia biologicznego oczyszczania ścieków. Stale trwają intensywne prace związane z przygotowaniem do rozruchu Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych.
Projekt "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" jest współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto