Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzany. Natrafili na ślady przeszłości

Redakcja
fot. Czytelnik
fot. Czytelnik redakcja
Niedaleko stadionu jest miejsce, gdzie odkryto ślady dawnego osadnictwa. Znaleziono tam ponad tysiąc fragmentów ceramiki naczyniowej. Archeolodzy zrobili dokumentację 20 stałych obiektów.

Interwencyjne badania archeologiczneprowadzono na obszarze znajdującym się na południowy zachód od stadionu miejskiego w Dobrzanach. Objęły one teren wielkości ok. 6 arów. Archeolodzy zrobili dokumentację 20 stałych obiektów. Odkryto tam m.in. zagłębione fragmenty domostw oraz kilka palenisk, których konstrukcje składały się wyłącznie z kamieni.
– Pozyskaliśmy także liczny materiał ruchomy – mówi Agnieszka Kowalówka z Muzeum Narodowego w Szczecinie, które sprawowało nadzór nad badaniami. – To między innymi ponad tysiąc fragmentów ceramiki naczyniowej. Niestety, żadnego naczynia nie udało się zrekonstruować w całości. W trakcie prac odnotowaliśmy także zbiór krzemieni, kamienny rozcieracz, który najprawdopodobniej służył do rozdrabniania ziarna, gliniany przęślik oraz fragment kamiennej osełki do ostrzenia narzędzi.
Ślady osadnictwa odkryte w Dobrzanach datowane są od starożytności poprzez średniowiecze po czasy nowożytne.
– Teren położony na południowy- zachód od stadionu w Dobrzanach jest objęty strefą ochrony konserwatorskiej stanowiska archeologicznego Dobrzany – tłumaczy Agnieszka Kowalówka. – Oznacza to, że każdy inwestor, który pojawi się na wspomnianym terenie, zobligowany jest do powiadomienia Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o planowanych robotach ziemnych, które muszą zostać objęte nadzorem konserwatorsko-archeologicznym.
Analizy pozyskanych w Dobrzanach źródeł archeologicznych opublikowane zostaną w „Materiałach Zachodniopomorskich", periodyku Muzeum Narodowego. Prace archeologiczne w Dobrzanach były prowadzone przez cały lipiec ubiegłego roku. Opracowano już sprawozdanie, które przekazano do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Materiał zabytkowy oraz dokumentacja z badań są w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto