Dokąd zorganizować wycieczkę szkolną jesienią?

Materiał informacyjny juraparkbaltow.pl
Wycieczki szkolne to ulubiony sposób spędzania przez uczniów czasu przeznaczonego na pobyt w szkole i naukę. Dlaczego? Bo nie ma wówczas standardowych lekcji, kartkówek, prac domowych czy zadań do rozwiązywania. Dzieciom wydaje się, że wtedy nie muszą się uczyć, a przecież większości z nich nauka kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Tymczasem wycieczka to najlepszy sposób na przyjemną i bardzo efektywną naukę, w dodatku - bez wysiłku!

Na wycieczce uczymy się lepiej

Każdy pedagog wie, że dzieci i młodzież najlepiej uczą się poprzez doświadczanie. Kiedy coś poznają w praktyce, a nie tylko w teorii. Kiedy mogą dotknąć, sprawdzić, przetestować, samodzielnie wyciągnąć wnioski z doświadczeń, czy coś zaobserwować. W praktyce szkolnej takie nauczanie jest bardzo trudne do realizacji z powodu braku czasu, warunków lokalowych czy bazy dydaktycznej. Trudno byłoby na przykład przeprowadzić zajęcia z okazami żywych zwierząt w szkole, ale już dużo łatwiej - we współpracy z pracownikami zoo podczas wycieczki.

Mało atrakcyjne dla uczniów jest słuchanie o "dawnych czasach", ale już dużo bardziej atrakcyjne będzie, gdy ta sama lekcja odbędzie się w pałacowym ogrodzie czy sali balowej. Oczywiście takie lekcje nie są możliwe do przeprowadzenia na co dzień - są kosztowne, wymagają dotarcia na miejsce i dobrej organizacji, ale z pewnością dają uczniom o wiele więcej niż tradycyjna lekcja w klasie. Dlatego właśnie w szkołach dużym powodzeniem cieszą się wszelkie wyjazdy edukacyjne - od tych krótkich jednodniowych - poprzez dwu- trzydniowe aż po tzw. "zielone szkoły", trwające zwykle około pięciu dni.

O czym trzeba pamiętać organizując wycieczkę szkolną?

Wycieczka szkolna to także zajęcia edukacyjne - jak lekcje w klasie - tyle że przeprowadzane poza placówką. Wymagają więc należytego zastosowania odpowiednich procedur. Przede wszystkim wycieczka szkolna musi się odbyć w jakimś konkretnym celu, adekwatnym do zapisów w podstawie programowej i wieku jej uczestników. Nigdy nie jest tak, że odbywa się ona dla "czystego" relaksu.

Zorganizuj wycieczkę szkolną w Bałtowie: https://juraparkbaltow.pl/wycieczki-szkolne/

Zawsze podczas wyjazdów szkolnych realizowane są najróżniejsze cele: dydaktyczne i wychowawcze. Te elementy muszą się znaleźć w najważniejszym dokumencie, bez którego wycieczka nie ma prawa się odbyć - w karcie wycieczki. Oprócz celów znajduje się w niej sporo istotnych informacji, takich m. in. jak: lista uczestników, opiekunów i nazwisko kierownika; dane kontaktowe do opiekunów, harmonogram zajęć, miejsce noclegu i wyżywienia, środek transportu, odległość od szkoły, data i godzina wyjazdu oraz powrotu, a także regulamin wycieczki (https://juraparkbaltow.pl/wycieczki-szkolne/regulamin-wycieczki-szkolnej/) wraz z podpisami uczestników świadczącymi o tymi, iż się z nim zapoznali i zobowiązują się go przestrzegać.

W karcie wycieczki powinny się także znaleźć podpisane przez kierownika i opiekunów oświadczenia dotyczące odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczestników i co najważniejsze - pieczątka placówki i podpis dyrektora, który musiał wcześniej wycieczkę zaakceptować. Tylko podpisana przez dyrekcję i podstemplowana karta wycieczki jest dokumentem dającym prawo do jej realizacji. Jak widać organizacja wycieczki nie jest łatwa i prosta tym bardziej, że jej kierownik ma obowiązek sprawdzenia pod względem właściwych warunków sanitarnych i warunków bezpieczeństwa np. miejsca zakwaterowania uczestników.

Jak wybrać miejsce na wycieczkę szkolną?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto