Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokarmiać ptaki zimą czy nie?

Michał Rejman
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Opinie wciąż są podzielone - dokarmiać ptaki zimą czy nie? Wiele zależy od tego, jaka jest zima. Jeśli jednak dokarmiać, to mądrze, gdyż nieprzemyślanie działania często mogą okazać się dla nich zgubne.

Trzeba pamiętać, iż mimo że ptaki zjedzą niemal wszystko, czym je poczęstujemy, wiele produktów im najzwyczajniej szkodzi. Pokarm powinien więc być jak najbardziej zbliżony do tego, co znajdują w naturze.
A więc odpadają resztki z naszych kuchni, pokarmy solone, wędzone i przyprawione. Skrzydlaci mieszkańcy Warszawy będą wdzięczni za ziarna prosa, niełuskanego słonecznika, nasiona konopi, siemię, owies, pszenicę czy orzechy. Taki pokarm ptaki znajdują na łąkach i drzewach. Sikory i dzięcioły uwielbiają słoninę.
Zarząd Oczyszczania Miasta, który opiekuje się sześcioma z ponad 70 warszawskich parków, co roku wyposaża te obiekty w karmniki, podkarmiaczki czy korytka, w których umieszcza mieszanki ziaren. Korzystają z nich m. in. kaczki z Ogrodu Saskiego oraz parku Ujazdowskiego, które zjadają kilka kilogramów pokarmu dziennie.

Chleb tylko zapycha ptasie żołądki. Lepsze są ziarna słonecznika lub gotowe mieszanki

Miasto dba więc o skrzydlatych, wspierając m.in. warszawskie zoo i mieszczący się tam Ptasi Azyl dla poranionych zwierząt z całej Polski.

A jak zwykły warszawiak może pomóc ptakom? Jeśli już decydujemy się na dokarmianie ptaków we własnym zakresie, musimy być konsekwentni. Raz rozpoczęte działania trzeba kontynuować przez całą zimę. Musimy także zadbać o to, by regularnie czyścić karmnik - pozostawienie nieczystości sprzyja rozwojowi chorób wśród ptactwa. Największym jednak błędem jest umieszczanie pokarmu dla ptaków w miejscach łatwo dostępnych. Nie dość, że walające się resztki z naszych stołów wyglądają po prostu nieestetycznie, to jedzenie zawieszone na płotach czy pozostawione na ziemi najczęściej trafiają do psich lub kocich żołądków, zagrażając ich zdrowiu, a czasem nawet życiu. Ornitolodzy apelują więc o mądre dokarmianie ptaków i pamiętanie o ciągle aktualnej zasadzie: po pierwsze nie szkodzić.

Weterynarze i ornitolodzy przestrzegają też przed przekarmianiem ptaków. To ludzka szczodrość i napychanie łabędzich i kaczych żołądków chlebem jest bowiem przyczyną, dla której nie potrafią one same zatroszczyć się o zdobywanie pokarmu. Jeśli karmić, to nasionami - podkreślają i zniechęcają do zbierania suchych kromek dla ptaków.

Warszawska kronika policyjna
Warszawa po godzinach. Gdzie się bawić w stolicy?
Warszawskie bary, restauracje, cukiernie i kawiarnie, czyli gdzie można dobrze zjeść w stolicy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto